PAP/Rynek Zdrowia | 06-11-2014 20:35

Poznań: Klinika Rehasport z akredytacją FIFA

Światowa Federacja Piłkarska (FIFA) przyznała klinice Rehasport, mającej główną siedzibę w Poznaniu, pierwszą w Polsce akredytację "FIFA Medical Centre of Excellence". W tym elitarnym gronie było dotychczas zaledwie 36 ośrodków na całym świecie.

 


Zdaniem prezesa kliniki Wojciecha Dudzińskiego, to ogromne wyróżnienie dla poznańskiej ortopedii, polskiej medycy sportowej. Jak dodał, to także sukces polskiej piłki nożnej, bowiem rekomendację światowej federacji złożył prezes PZPN Zbigniew Boniek.

- To jest wręcz gigantyczny sukces, na który pracowało wiele osób. To sukces poznańskiej medycy, wielu pokoleń chirurgów, fizjoterapeutów, ortopedów począwszy od profesora Wiktora Degi. Dziś weszliśmy do grona światowych elit leczących narządy ruchu, mamy dostęp do najnowszej wiedzy medycznej na świecie - powiedział Dudziński.

Jak dodał, sam wniosek aplikacyjny do FIFA liczył około 300 stron, a praca nad nim trwała 10 miesięcy. Klinika musiała spełnić bardzo wysokie wymogi stawiane przez federację

- Musieliśmy spełnić wiele kryteriów, związanych na przykład z prowadzeniem własnych badań. Natomiast ogromne znaczenie miała współpraca z klubem piłkarskim. Przypomnę, że od 2004 roku ściśle pracowaliśmy z Amiką Wronki, a następnie z Lechem Poznań. My w tej chwili mamy w bazie kilka tysięcy zawodników - wyjaśnił Dudziński.

FIFA ośrodkom posiadającym akredytację często funduje różnego rodzaju granty przeznaczone na prowadzenie badań. Ośrodki należące do tej elitarnej grupy mogą też korzystać z pomocy innych, zrzeszonych klinik.

- Jeżeli będziemy musieli skorzystać z doświadczenia Hospital for Special Surgery z Nowego Jorku, to nie będzie teraz w tym żadnego kłopotu. Możemy prosić też o pomoc klinikę z Barcelony, która opiekuje się tamtejszym zespołem. Myślę, że to nam pomoże, żeby leczyć zawodników szybciej i lepiej - podkreślił.

Rehasport posiada specjalistyczną sieć klinik ortopedyczno-rehabilitacyjnych, zapewniającą najnowocześniejszą diagnostykę, leczenie i rehabilitację dla ponad 150 tysięcy pacjentów. Powstają w niej nowatorskie metody leczenia, m.in. schorzeń łąkotki, urazów barku i skoliozy. Sieć Rehasport obejmuje: jeden szpital, trzy centra regionalne oraz 50 ośrodków rehabilitacji w Polsce.