XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Poznań: Fundacja Redemptoris Missio wysyła do Togo gabinet ginekologiczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2018 12:28

Materiały opatrunkowe oraz wyposażenie gabinetu ginekologicznego wysyła do Togo poznańska fundacja "Redemptoris Missio". Sprzęt i opatrunki wesprą pracę misjonarek prowadzących szpital w Afryce.

Dary będą wsparciem m.in. dla wiejskiego szpitala w Togo Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" Justyna Janiec-Palczewska poinformowała, że opatrunki udało się zgromadzić podczas akcji "Opatrunek na Ratunek", zorganizowanej pod koniec ubiegłego i na początku bieżącego roku.

Podkreśliła, że choć akcja została zakończona i podsumowana w styczniu - zebrano 4 tony opatrunków - do fundacji wciąż trafiają nowe transporty z pomocą. Wolontariusze fundacji we wtorek przygotują przesyłkę do Togo. Z prośbą o pomoc zwróciły się polskie siostry katarzynki, prowadzące w tym kraju niewielki wiejski szpital.

- Z jego usług będzie korzystało około 10 tys. mieszkańców okolicznych wiosek. Jego zadaniem jest zmniejszenie liczby porodów w chatach wiejskich i bez żadnej opieki lekarskiej. Dla kobiet organizowane będą konsultacje przedporodowe, kontrola dzieci nowo narodzonych oraz szkolenia, jak prawidłowo karmić noworodki i dzieci kilkumiesięczne - poinformowała Janiec-Palczewska.

Przesłane przez fundację materiały opatrunkowe trafią także do innych ośrodków misyjnych. Janiec-Palczewska podkreśliła, że Togo całą pomoc medyczną sprowadza zza granicy i jest ona niezwykle droga.

- Siostry chcą stworzyć dla miejscowych kobiet izbę porodową, w której w godnych i przede wszystkim bezpiecznych warunkach pacjentki mogłyby wydawać na świat potomstwo. Wraz z opatrunkami planujemy wysłać również całe wyposażenie gabinetu ginekologicznego oraz fotel ginekologiczny, który będzie mógł pełnić funkcję łóżka porodowego - dodała szefowa fundacji.

Dary zostaną wysłane do Togo przy współpracy z zakonem werbistów. Zakończona w styczniu akcja "Opatrunek na Ratunek" odbyła się po raz siódmy. Jak zaznaczyła Janiec-Palczewska, zmobilizowała ona tysiące ludzi z całej Polski. Wśród instytucji wspierających akcję znalazły się szkoły i przedszkola, parafie, czy nawet całe miejscowości. Transporty z darami przekazywały i nadal przekazują firmy.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 r. w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.

Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację są m.in. zbiórka odzieży i czapek dla dzieci w Afganistanie czy zbiórka puszek aluminiowych, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum