Poznań: "Drużyna szpiku" ma już pięć lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2013 15:17

Maraton pisania listów do trójki chorych dzieci rozpoczął w poniedziałek (20 maja) w Poznaniu obchody 5. rocznicy powstania "Drużyny szpiku", zajmującej się promowaniem akcji poszukiwania potencjalnych dawców szpiku.

Poznań: "Drużyna szpiku" ma już pięć lat
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu wolontariusze, dzieci, a także przedstawiciele organizacji pisali listy do chorych dzieci. Przygotowywane były również rysunki w ramach akcji "Pokolorujmy świat dla Oli" - 8-letniej dziewczynki, która choruje na aplazję szpiku kostnego i przebywa w izolatce. 

- Ola ma tylko osiem lat, od kilku tygodni jest zamknięta w izolatce. Kolorujemy dla niej świat, żeby nie było izolatkowo, a kolorowo. Dzisiaj tę akcję rysowania kończymy - powiedziała w rozmowie z PAP Dorota Raczkiewicz z "Drużyny szpiku". Podczas każdej akcji "Drużyny szpiku" można zarejestrować się w bazie dawców, których w Polsce jest obecnie około 200 tys. 

"Drużyna Szpiku" powstała w 2008 roku. Jej początki związane są z Fundacją im. Anny Wierskiej "Dar Szpiku", której nie udało się znaleźć dawcy i zmarła na białaczkę. To stało się - jak podają założycieli organizacji - bodźcem do stworzenia fundacji. 

- Zarząd nie jest w stanie wszystkiego zrobić. Potrzebni są wolontariusze i zespół. Dopiero, gdy uda się rozbudzić serca tysiąca osób, jest szansa na działanie. Nie mamy wątpliwości, że pomysł stworzenia drużyny był dobry, a ta była nam potrzebna - powiedziała Raczkiewicz. 

Dzięki działalności "Drużyny szpiku", do oficjalnej bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego zapisało się wiele  tysięcy osób - dodała. - To kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, tysięcy nowych dawców. To wielki sukces, bo widać, że nasze działania są nie tylko wirtualne, ale możemy mówić o efektach. A one niesamowicie doładowują nasze akumulatory i motywują do dalszej pracy - zaznaczyła Raczkiewicz.

Z drużyną współpracuje kilka tysięcy osób. Jak mówi Raczkiewicz, tylko w tym roku 450 osób założyło koszulkę "Drużyny Szpiku". - Nie prowadzimy sformalizowanej działalności. Bycie w drużynie to świadomość, wiedza i gotowość do działania. Oni mają możliwości, aby zmieniać świat. My mamy marzenia. Chcemy, żeby ludzie nie umierali dlatego, że nie mają dawcy. To nasz cel, jaki stawiamy sobie od pięciu lat - powiedziała Raczkiewicz. 

W ramach obchodów pięciolecia odbędą się spotkania edukacyjne, zbiórki krwi, a także mistrzostwa Polski w półmaratonie w Tarnowie Podgórnym i mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w Lesznie. 

"Drużyna Szpiku" powstała 26 maja 2008 roku. Wśród założycielu znaleźli się wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia i piłkarz Lecha Poznań, Piotr Reiss. Obecnie tworzą ją m.in. medaliści olimpijscy Julia Michalska, Szymon Ziołkowski, aktorka Katarzyna Bujakiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum