Poznań: Asystent Seniora - pilotażowy program wsparcia osób starszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2015 16:50

Teleopieka, pomoc sąsiedzka, wsparcie medyczne i opieka wolontariuszy - to elementy nowego, pilotażowego programu Asystent Seniora. Projekt, skierowany do osób powyżej 60. roku życia, ruszy jeszcze w maju w Poznaniu.

Poznań: Asystent Seniora - pilotażowy program wsparcia osób starszych

Program skierowany jest do poznańskich seniorów, którzy mieszkają samotnie lub ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru i pomocy innych. W pilotażowym projekcie ma wziąć udział dziesięciu seniorów, z czego połowę ma wskazać Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Kolejnych pięć osób może zgłosić się samodzielnie lub za pośrednictwem rodziny.

Zastępca prezydenta Poznania Agnieszka Pachciarz powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej, że program ma być przede wszystkim wsparciem dla osób, które borykają się na co dzień z problemami zaburzenia pamięci, incydentami kardiologicznymi i neurologicznymi oraz mają zdiagnozowaną cukrzycę w tzw. zaawansowanym stadium.

Jednym z elementów programu będą tzw. usługi teleopiekuńcze, które polegają na stałych dyżurach przeszkolonych opiekunów. W skład dyżurującej grupy wchodzą m.in. ratownicy medyczni, pracownicy socjalni oraz zespół psychologów.

- Senior będzie wyposażony m.in. w nadajnik, dzięki któremu może rozmawiać z teleopiekunami 24 godziny na dobę. Będzie mógł uzyskać nie tylko poradę i wsparcie zdrowotne, ale także psychiczne, gdyby chciał po prostu z kimś porozmawiać  - powiedział prezes fundacji Niezależni Marek Wojda.

- Moim zdaniem ten rodzaj opieki w ramach programu, jaki będzie realizowany w Poznaniu będzie najdoskonalszym z aktualnie realizowanych Polsce, ponieważ w dużej mierze opiera się na ludziach: na wolontariacie i pomocy sąsiedzkiej - dodał.

Do programu zgłosiło się dotychczas 15 wolontariuszy. Jak podkreśliła Agnieszka Basińska ze Stowarzyszenia Flandria, bardzo duże znaczenie ma odpowiedni dobór wolontariuszy pod względem osobowości, charakteru i aktywności seniorów. 

Nad realizacją i koordynacją programu czuwać będzie Miasto Poznań - Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centermed Poznań Sp. z o.o., Fundacja Innowacji Wspierających Samodzielność Niezależni z Gdyni, Stowarzyszenie Medycyna Polska Oddział w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria.

Pilotażowy projekt będzie realizowany do końca października.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum