Poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2014

Autor: JJ, KAW/Rynek Zdrowia • • 24 października 2014 06:13

Podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2014 r.), już po raz dziewiąty uroczyście wręczyliśmy Portrety Polskiej Medycyny. Główny laur - tytuł Lidera Rynku Zdrowia - zdobyły Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA.

Poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2014

W redakcyjnym głosowaniu zespołów dziennikarskich miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, po tradycyjnie długich i emocjonujących obradach - wybrani zostali laureaci w siedmiu kategoriach Portretów: Menedżer Rynku Zdrowia, Podmioty Publiczne, Podmioty Niepubliczne, Lekarz Rynku Zdrowia, Wydarzenie, Osobowość i Lider Rynku Zdrowia.

Tegoroczna Gala miała szczególny charakter. W trakcie uroczystości nie tylko wręczyliśmy Portrety Polskiej Medycyny 2014, ale także gościliśmy dotychczasowych laureatów, tworząc - dosłownie i w przenośni - Portret Dziesięciolecia.

Retransmisja Gali (TV): www.rynekzdrowia.pl

Oto wszyscy laureaci Portretów Polskiej Medycyny 2014 oraz uzasadnienia werdyktu:

Lider Rynku Zdrowia 2014: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA.
Miarą osiągnięć Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych jest nie tylko sukces rynkowy wyrobów medycznych i usług, globalny zasięg Spółek TZMO oraz inwestycje w kilkunastu krajach. Bardzo istotna w strategii rozwoju oraz w misji Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych jest także działalność edukacyjna Fundacji TZMO Razem Zmieniamy Świat, skierowana do personelu medycznego, terapeutycznego i opiekuńczego, w zakresie opieki długoterminowej i pomocy społecznej. W 2001 r. TZMO uruchomiły Szpital Matopat - jeden z pierwszych w kraju, zbudowany od podstaw niepubliczny szpital wieloprofilowy. 

Menedżer Rynku Zdrowia 2014: dr Marian Przylepa, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Od ponad 30 lat Szpitalem sprawnie zarządza dr Marian Przylepa (co jest prawdopodobnie rekordem Polski...) - lider wielu zmian w tej placówce. Dyrektor Marian Przylepa w dużej mierze przyczynił się m.in. do uzyskania przez SPSK 4 licznych nagród, wyróżnień i certyfikatów. Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej, inwestuje w swój rozwój; co najważniejsze - cieszy się świetną opinią wśród Pacjentów.

Podmioty Publiczne 2014: Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o.
Od pięciu lat zarządzaniem oraz finansowaniem przedsięwzięć inwestycyjnych siedmiu szpitali w Kujawsko-Pomorskiem zajmuje się powołana przez samorząd województwa spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o. To ciekawy, a przede wszystkim skuteczny model finansowania inwestycji w ramach specjalnego programu na lata 2009-2016. Wartość programu wynosi ponad 900 mln zł; finansowanie pokrywają w połowie: samorząd województwa oraz środki z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne to przykład tak potrzebnej w naszym systemie koordynacji i strategii inwestycyjnej na poziomie regionu.

Podmioty Niepubliczne 2014: Firma Enterprise Investors.
Enterprise Investors jest jednym z ważniejszych inwestorów finansowych na polskim rynku medycznym. Jako firma zarządzająca funduszami private equity i venture capital - od kilkunastu lat jest obecna w polskim sektorze ochrony zdrowia, przyczyniając się na początku minionej dekady m.in. do rozwoju ogólnopolskiej sieci prywatnych poradni Medycyny Rodzinna. Ostatnio Enterprise Investors inwestuje poważne środki m.in. w sieć ośrodków diagnostyki onkologicznej, a także centra radioterapii, zwiększając swoje nakłady inwestycyjne w tę dziedzinę medycyny do 105 mln zł. Te inwestycje pozwalają zarówno na rozwój podmiotów leczniczych, jak i zwiększenie dostępności pacjentów do świadczeń w zakresie onkologii.

Lekarz Rynku Zdrowia 2014: Zespół Lekarzy Oddziału Kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu w składzie: prof. Marek Deja, dr Magdalena Mizia, dr Marcin Malinowski, dr Wojciech Kruczak.
Zespół Lekarzy Oddziału Kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu przeprowadził 14 lipca 2014 roku operację naprawy zastawki mitralnej w bijącym sercu. Nowatorski zabieg polegał na wszczepieniu pacjentowi, cierpiącemu na niewydolność serca i towarzyszącą jej wadę zastawki mitralnej, specjalnego implantu - silikonowej opaski systemu BACE, oplatającej serce. Była to pierwsza implementacja systemu BACE w Polsce.

Wydarzenie Rynku Zdrowia 2014: Realizacja i premiera filmu Bogowie.
Film w reżyserii Łukasza Palkowskiego został najlepszym obrazem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Produkcja zdobyła aż 5 statuetek, w tym najważniejszą - Grand Prix Konkursu Głównego oraz nagrodę za męską rolę pierwszoplanową, która przypadła Tomaszowi Kotowi. Pasjonująca opowieść o prof. Zbigniewie Relidze i jego współpracownikach, odsłaniająca kulisy pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Znakomita promocja polskiej medycyny oraz autorów jej sukcesów.

Osobowość Rynku Zdrowia 2014: Bożena Walter, prezes zarządu Fundacji TVN Nie Jesteś Sam.
Fundacją TVN Nie Jesteś Sam od początku, czyli od 2001 roku kieruje Pani Bożena Walter. Wśród wielu przykładów aktywności Fundacji, m.in. dotyczących pomocy osobom cierpiącym na rożne schorzenia, chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na wyjątkową sprawność i wielkość pozyskiwanych środków, dzięki którym możliwe były poważne inwestycje w wielu placówkach medycznych. Wymieńmy tylko kilka z przedsięwzięć, które zostały zrealizowane dzięki finansowaniu przez Fundacją TVN Nie Jesteś Sam: Klinika Pediatrii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka; Centrum Profilaktyki Nowotworów na terenie Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie; Oddział Leczenia Żywieniowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu.

***

Laureaci powiedzieli:

Jarosław Józefowicz, prezes zarządu Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA: - Dziękując za wyróżnienie, chciałbym podziękować jednocześnie całemu zespołowi Grupy Kapitałowej TZMO. Jestem dzisiaj bardzo szczęśliwym człowiekiem...

Dr Marian Przylepa, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie: - To szczególne wyróżnienie postrzegam jako wyraz uznania dla wszystkich menedżerów kierujących dużymi publicznymi placówkami, obciążonymi dodatkowymi - poza leczeniem chorych - funkcjami, bo takie są zadania szpitali klinicznych.

Aleksander Szczęsny, prezes zarządu Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Sp. z o.o.: - Budka Suflera śpiewała, że do tanga trzeba dwojga. Do naszego trzeba było aż trojga - samorządu województwa, zarządu województwa szpitali wojewódzkich. Odwaga samorządu pozwoliła na podjęcie strategicznej decyzji powołania do życia spółki, co wiązało się z zaciągnięciem zobowiązań finansowych.

Edward Hartwich, wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego (odbierał Portret wraz z prezesem Aleksandrem Szczęsnym): - Jesteśmy w połowie drogi, jeszcze wiele przed nami, dlatego to wyróżnienie jest dla nas bardzo ważne. Na pewno wystarczy nam entuzjazmu i siły, abyśmy udoskonalać to dobro wspólne, jakim jest opieka nad pacjentami.

Michał Kędzia, wiceprezes Enterprise Investors : - Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że mogę odbierać to wyróżnienie w imieniu Enterprise Investors. Nasze dotychczasowe dokonania w zakresie inwestycji w polską ochronę zdrowia nie wyczerpują naszych ambicji, możliwości ani z pewnością chęci. Z tego miejsca pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że na tego typu wyróżnienie będziemy zasługiwać także w przyszłości.

Prof. Marek Deja, kierownik Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz kierujący Oddziałem Kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego: - Ten portret traktuję jako nagrodę dla całego zespołu, bo w kardiochirurgi nic się nie udaje zrobić w pojedynkę. To są grupy lekarzy - chirurgów, kardiologów, anestezjologów - bez których dzisiaj żaden przełom, żadna nowatorska operacja nie jest możliwa.

Bożena Walter, prezes zarządu Fundacji TVN Nie Jesteś Sam: - Jestem dumna z tak fantastycznego tytułu. Kiedy powiedziałam o tym swojej 103-letniej mamie, była zdziwiona: Jaka osobowość, w jakiej medycynie? Jednak nieco udało nam się zrobić. Od początku istnienia Fundacji zebraliśmy 220 mln zł i wszystkie te pieniądze przeznaczyliśmy m.in. na inwestycje w szpitalach. Dziękując za to wyróżnienie, chciałam podkreślić, że będzie to pierwszy mój portret, jaki będę miała w domu...

Piotr Woźniak-Starak, producent filmu „Bogowie”: - Dziękując za to piękne wyróżnienie chciałbym zarazem podziękować lekarzom, którzy pozwolili nam wzorować się na sobie. W dzisiejszych czasach, kiedy media pokazują wiele rzeczy, zjawisk, nam się udało pokazać coś wyjątkowo pozytywnego - powołanie lekarza ratującego życia. Dziękuję lekarzom, że mogłem zrobić o Was film.

Dr Grzegorz Religa, który wręczał Portret w kategorii Wydarzenie: - Kiedy dowiedziałem się o pomyśle powstania tego filmu - jeśli mam być szczery - nie byłem zachwycony. Jednak po jego obejrzeniu zupełnie zmieniłem zdanie i jeszcze raz chciałem podziękować oraz pogratulować wszystkim twórcom tego filmu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum