Pożary mogą spowodować problemy ze zdrowiem. Wśród nich m.in. depresja

Autor: PAP • Źródło: PAP17 października 2021 17:02

Pożary lasów mogą spowodować zaburzenia, zarówno fizyczne jak i psychiczne - w tym depresję. Często te zaburzenia nie zostają wykryte

Ankietowani zgłaszali przynajmniej po jednym problemie. Fot. Shutterstock
  • U osób dotkniętych pożarami lasów naukowcy obserwują liczne zaburzenia
  • Mowa o zaburzeniach zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Często są one niewykrywane
  • Wśród ankietowanych ofiar każda osoba zgłosiła przynajmniej jeden problem

Dotykające ostatnio Ziemię pożary lasów mają jeszcze jeden fatalny skutek - uszkodzenia fizycznego i psychicznego zdrowia ludzi.

Według naukowców z Australian National University zdrowotne powikłania związane z dymem są znacznie niedoceniane. Do takich wniosków doszli po przeprowadzeniu ankiety wśród 2 tys. osób zamieszkujących okolice Canberry dotknięte pożarami lasów w latach 2019-20.

Każdy ankietowany miał co najmniej jeden problem ze zdrowiem

- Odkryliśmy, że praktycznie każdy uczestnik badania doświadczył przynajmniej jednego zdrowotnego symptomu związanego z działaniem dymu. Co więcej, prawie połowa respondentów informowała o objawach lęków i depresji, a także o problemach ze snem - donosi Iain Walker, współautor badania opisanego na łamach periodyku "Frontiers in Public Health".

- Tylko poniżej jednej piątej z wszystkich osób szukało medycznej pomocy, pomimo rozpowszechnionych problemów zdrowotnych ukazanych w ankiecie. Pokazuje to, że liczba osób zgłaszających się do systemu opieki zdrowotnej jest dużo mniejsza niż liczba tych, którzy doświadczyli problemów po kontakcie z dymem - podkreśla badacz.

Doskonale wiadomo już, że emitowany przez pożary lasów dym zwiększa prawdopodobieństwo śmierci, szczególnie wśród osób z chorobami układu krążenia i systemu oddechowego.

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie psychiczne jest jednak jeszcze słabo poznany.

Tymczasem w latach 2019-20 płonęło w Australii 10 mln hektarów lasów, pokrywając duszącym dymem jeszcze większy obszar.

Fizyczne skutki zdrowotne pożarów częstsze niż zakładano. Występowały też problemy psychiczne

- Nasza ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców okolic Canberry, stolicy Australii, obejmowała zestaw pytań o problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym doświadczane przez uczestników, a także na temat zmian w ich zachowaniu podczas pożarów. Na przykład respondenci mogli pozostawać w domu, aby unikać dymu, co z kolei ograniczało ich aktywność fizyczną - wyjaśnia prof. Walker.

- Badanie pokazało, że fizyczne efekty zdrowotne były częstsze, niż wcześniej zakładano oraz, że często pojawiały się lęki i depresja. Prawdopodobnie oficjalne statystyki znacząco zaniżają powszechność problemów zdrowotnych z powodu przeszkód w zgłaszaniu ich do systemu. Uważamy, że wielu mieszkańców chciało uniknąć przeciążenia systemu opieki zdrowotnej w czasie, gdy był nadwerężony - mówi ekspert.

Zdaniem naukowców zaistniała potrzeba dużo lepszego zrozumienia zagrożeń zdrowia ze strony pożarów lasów i tego, jak mogą one dotykać różnych ludzi.

Kolejnych odpowiedzi na temat szkód oraz sposobów radzenia sobie z nimi mają udzielić następne, prowadzone już badania.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/news-releases/931322 

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2021.682402/full 

Czytaj też: 60 proc. Polaków przyjmuje leki. Co czwarty Polak nie wie, kiedy się badał 

Głęboki zabieg stymulacji mózgu. Pomaga przy depresji opornej na terapie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum