Powszechne mity na temat snu szkodzą zdrowiu

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2019 09:10

Naukowcy zidentyfikowali najbardziej popularne mity dotyczące snu np. o tym, że alkohol pomaga zasnąć albo, że wystarczy 5 godzin, aby się wyspać. Niestety, błędne przekonania zwiększają ryzyko groźnych chorób.

Powszechne mity na temat snu szkodzą zdrowiu
Sen to jedna z podstawowych części życia, która wpływa na naszą produktywność i samopoczucie. Fot. Flickr/planetchopstick (CC BY-ND 2.0)

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, naukowcy z New York University School of Medicine przejrzeli ponad 8 tys. stron internetowych, aby sprawdzić, co ludzie myślą na temat snu. Ocenili następnie najczęstsze przekonania pod względem ich zbieżności z naukową wiedzą.

- Sen to jedna z podstawowych części życia, która wpływa na naszą produktywność i samopoczucie - podkreśla dr Rebecca Robbins, główna autorka badania opisanego na łamach magazynu ''Sleep Health''.

- Rozwiewanie mitów na ten temat promuje korzystne nawyki, które z kolei pomagają zachować lepsze zdrowie - zwraca uwagę badaczka.

Jedno z najczęstszych groźnych przekonań było takie, że wystarczy 5 godzin, aby się wyspać. Eksperci zaznaczają, że nauka temu zaprzecza i przestrzegają, że wiara w ten mit, w długiej perspektywie najbardziej szkodzi zdrowiu spośród wszystkich odkrytych przekonań.

Szkodzi też wiara w pozytywne działanie drzemek u ludzi, którzy mają problem z zaśnięciem nocą. Badacze zalecają przestrzeganie ustalonego harmonogramu, który pozwala spać o stałych porach, przez co najmniej 7 godzin na dobę.

To także nieprawda, że przed snem warto wypić drinka. Alkohol zaburza bowiem głęboką fazę snu, której człowiek potrzebuje, aby wypocząć.

Inny powszechny mit mówi, że chrapanie jest niegroźne. Często tak jest, ale może też być też oznaką bezdechu sennego - groźnego zaburzenia, w którym oddech ulega czasowemu zatrzymaniu.

- Sen jest ważny dla zdrowia i powinny być podejmowane większe wysiłki w celu edukowania w tym temacie społeczeństwa. Na przykład lekarze, dyskutując o tym z pacjentami mogą sprawić, że szkodliwe mity przestaną podnosić zagrożenie ich pacjentów chorobami serca, otyłością i cukrzycą - twierdzi prof. Girardin Jean Louis, współautor badania.

Naukowcy przyznają też, że w przypadku niektórych przekonań, nie wiadomo jeszcze czy to szkodliwe mity, czy korzystne porady.

Niektórzy ludzie wierzą na przykład, że odsypianie w weekendy pomaga. Z jednej strony taka praktyka zaburza codzienny rytm. Z drugiej jednak przedstawicielom pewnych zawodów, np. pracownikom zmianowym może pomóc w uzupełnieniu niedoborów snu.

Dalszych odpowiedzi będą mogły udzielić dopiero kolejne naukowe badania.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum