Powstanie 20 kolejnych "Okien Życia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2009 19:28

- Kolejne 20 "Okien Życia" - miejsc, gdzie kobiety mogą bezpiecznie i anonimowo zostawić nowo narodzone dzieci, jeśli nie chcą lub nie mogą ich wychowywać - powstanie w tym roku na terenie całego kraju - poinformował PAP dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz.

Część z nich zostanie uroczyście otwartych 25 marca, w kościelny Dzień Świętości Życia. Okna takie działają już w Krakowie, Warszawie i Częstochowie. Dotąd znaleziono w nich 12 dzieci.

Do otwierania kolejnych "Okien Życia" zachęca przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, bp Grzegorz Balcerek: - Takie miejsce - idea, której celem jest ratowanie dzieci - może być także wielkim darem dla rodziców, którzy własnych dzieci mieć nie mogą.

Założeniem powstawania kolejnych okien - jak podkreślił ks. Subocz - jest "umożliwienie kobietom, które nie mają warunków do wychowania swojego dziecka, w bezpieczny sposób przekazania go do adopcji".

"Okno Życia" jest ogrzewane i wentylowane, po jego otwarciu uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry zakonne. Matka pozostawiająca niemowlę zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana, natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.

Ks. Subocz podkreślił też, że zostawione w "Oknach Życia" dzieci dość szybko trafiają do rodzin adopcyjnych. Tak stało z już dziesięciorgiem dzieci, które pozostawiono w "Oknie Życia" w Krakowie, działającym od 2006 roku. Do rodziny adopcyjnej trafił już chłopiec o imieniu Zygmunt - pierwsze dziecko znalezione w "Oknie Życia" w Warszawie, które funkcjonuje od 6 grudnia 2008 r. Okno mieści się w Domu Prowincjalnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53. Z kolei 5 lutego do okna trafiła dziewczynka, przy której zostawiono wiadomość z datą urodzin 31 stycznia.

Siostry opiekują się dzieckiem od chwili znalezienia, ich zadaniem jest kontakt z ośrodkiem adopcyjnym, który natychmiast powiadamia sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego.

"Okno Życia" zostanie wkrótce otwarte w płockim domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jak podkreślał podczas piątkowej konferencji prasowej biskup diecezji płockiej Piotr Libera, "Okno Życia" jest realizacją testamentu duchowego papieża Jana Pawła II.

- To odpowiedź na nauczanie Jana Pawła II, który był wielkim obrońcą i piewcą życia, który mówił nam, żeby szukać tych obszarów, gdzie można świadczyć miłosierdzie, przede wszystkim właśnie wobec ludzkiego życia, na jakimkolwiek ono byłoby etapie - powiedział PAP biskup Libera.

- Nawet jeżeli mielibyśmy uratować jedno maleństwo, to warto taką inicjatywę zrealizować. Ja się z tego ogromnie cieszę - dodał bp Libera.

Siostra Angelika z płockiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zapewniła, że dziecko pozostawione w "Oknie Życia" znajdzie w klasztorze niezbędną opiekę. - Dziecko trafi na badania do szpitala. Byłoby najlepiej gdyby jak najszybciej trafiło do adopcji i znalazło swój nowy dom i nowych rodziców - dodała siostra. Okno nie będzie obserwowane przez kamery monitoringu miejskiego, co ma zagwarantować matkom anonimowość.

Według komendanta płockiej policji Jarosława Bracha, pozostawienie dziecka w "Oknie Życia" nie wypełnia znamion przestępstwa, jak w przypadku porzucenia w innym miejscu i narażenia na utratę zdrowia i życia - za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. - W ostatnich latach odnotowaliśmy dwa przypadki porzucenia dziecka, jeden niestety ze skutkiem śmiertelnym. W drugim przypadku na szczęście dziecko zostało znalezione, uratowane i żyje. Były też przypadki dzieciobójstwa - powiedział Brach.

Kolejne "Okno Życia" powstaje w Katowicach-Bogucicach przy Domu Prowincjalnym Sióstr św. Jadwigi, a będą się nim zajmować zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi.

Poznańskie "Okno Życia" będzie działało w Domu Dziecka przy ul. Swoboda. W jego powstanie zaangażowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz władze miasta. O jego otwarcie zabiegała przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, siostra Mariola Kaufmann. Również ono zostanie otwarte 25 marca.

W Rzeszowie "Okno Życia" powstanie pod patronatem Caritas przy Domu Samotnej Matki, prowadzonym przez sercanki, które na co dzień pomagają samotnym matkom.

"Oknem Życia" w Zielonej Górze zaopiekują się siostry elżbietanki. Jego uroczystego otwarcia 24 marca, w Narodowy Dzień Życia, dokona biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. W niedalekiej przyszłości Okno powstanie także w Gorzowie Wielkopolskim.

W diecezji tarnowskiej "Okno Życia" będzie działać w Tarnowie w siedzibie zgromadzenia sióstr Józefitek przy ul. Mościckiego i w Nowym Sączu u sióstr Felicjanek przy ul. Długosza. W Tarnowie Okno ma zostać otwarte 19 marca w uroczystość św. Józefa, a w Nowym Sączu 25 marca.

Do otwarcia "Okien Życia" przygotowują się ponadto także Caritas w Białymstoku, Bydgoszczy, Ełku, Gliwicach, Kaliszu, Kielcach, Płocku, Radomiu, Sandomierzu, Szczecinie i Wrocławiu. "Okno Życia" zamierza otworzyć także greckokatolicka diecezja wrocławsko- gdańska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum