Powiat kaliski: odznaczono ludzi, którzy pomagają niepełnosprawnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2018 19:58

Medale „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” za 2017 rok trafiły do osób, które wspierają niepełnosprawnych. Wyróżnienia wręczono w sobotę w Liskowie podczas Święta Powiatu Kaliskiego.

Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Każdego roku w grudniu radni powiatowi podejmują uchwałę w sprawie nadania Medalu "Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego", uroczystość wręczenia odbywa się podczas gali z okazji Święta Powiatu Kaliskiego.

Starosta Powiatu Kaliskiego Krzysztof Nosal zauważył podczas sobotniej (20 stycznia) uroczystości, że "powiat kaliski to 82 tysiące wspaniałych ludzi, to rolnicy, ogrodnicy, przedsiębiorcy, a także działacze społeczni".

Medal "Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego" za 2017 rok przyznano przedsiębiorcy Aleksandrowi Tomalakowi z Liskowa, który prowadzi firmę ze statusem zakładu pracy chronionej.

- Wśród 80 zatrudnionych 45 osób to niepełnosprawni" - wyjaśnił Krzysztof Nosal. Ponadto, jak podkreślił starosta, przedsiębiorca wspiera stowarzyszenia, które zajmują się opieką nad kobietami z nowotworem piersi oraz zajmuje się dożywianiem rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Medal odebrali także Agnieszka i Sławomir Nowak, rodzice niepełnosprawnego syna i założyciele Fundacji "Dzieciom Pomagaj" z Wolicy w gminie Godziesze Wielkie.

- Po wielu doświadczeniach życiowych, związanych z rehabilitacją swojego syna postanowili pomagać innym rodzicom, znajdującym się w podobnej sytuacji. Fundacja pomogła już 250 podopiecznym, a na rzecz niepełnosprawnych przekazała wsparcie finansowe na łączną kwotę ponad 4 mln złotych - poinformował starosta.

Nowakowie uruchomili też niepubliczną specjalistyczną placówkę oświatową, w której kształci się 60 uczniów niepełnosprawnych w wieku od 3 do 25 lat.

Trzeci medal trafił do Mariusza Dębickiego i Stanisławy Warszewskiej z Koźminka, którzy w ramach Wiejskiego Stowarzyszenia Działającego Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem Łatwiej" uruchomili Warsztaty Terapii Zajęciowej. Z opieki stowarzyszenia korzysta 30 osób niepełnosprawnych, dowożonych z 4 gmin powiatu kaliskiego.

W imieniu odznaczonych Aleksander Tomalak powiedział, że wyróżnienie "mobilizuje i zobowiązuje do jeszcze lepszego działania na rzecz potrzebujących".

Krzysztof Nosal podkreślił, że powiat inwestuje w pomoc społeczną. Jako dowód wskazał na uruchomienie dwóch nowych instytucji: Interwencyjnego Domu Dziecka w Ostrowie Kaliskim i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Liskowie.

PAP - Ewa Bąkowska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum