"Poruszamy ludzi": ruszyła kampania społeczna dot. aktywności niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2019 17:45

Kampanię pokazującą, że osoby z niepełnosprawnościami nie różnią od innych, a także zachęcającą niepełnosprawnych do aktywności i spełniania marzeń, zainaugurowano w piątek w Białymstoku. W jej ramach zaplanowano spotkania w szkołach z ambasadorami akcji.

"Poruszamy ludzi": ruszyła kampania społeczna dot. aktywności niepełnosprawnych
Celem kampanii jest m.in. pokazanie, że niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z uprawiania sportu Fot. Archiwum

Inicjatorem kampanii jest Centrum Ortopedyczno-Protetyczne w Białymstoku, a jej partnerem Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych "Start".

To druga odsłona kampanii "Poruszamy ludzi", która skierowana jest do placówek edukacyjnych - mówiła w piątek na konferencji prasowej Marta Malesza-Sitarek z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego. - Z jednej strony chcemy oswajać ludzi z niepełnosprawnością, z drugiej strony chcemy pokazywać tym, którzy tą niepełnosprawnością zostali dotknięci, że warto walczyć o swoje marzenia, warto się realizować, warto uprawiać sport i mamy nadzieję, że tym gestem poruszymy niejedno serce - mówiła Malesza-Sitarek.

Wiceprezes stowarzyszenia "Start" Mariusz Rodzik przypomniał, że jego organizacja od wielu lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych w sporcie i rehabilitacji. Dodał, że stowarzyszenie chce pokazywać innym niepełnosprawnym, że osoba poruszająca się na wózku czy o kulach może odnosić sukcesy i być aktywna. Taka akcja to też okazja do szukania osób z niepełnosprawnościami, które chciałyby uprawiać sport i reprezentować region i kraj na zawodach.

Jedną z ambasadorek akcji jest Monika Szawłowska, fotomodelka i I wicemiss Polski na wózku. Ambasadorem został też Dawid Dobkowski, który nosi protezę nogi, gra w piłkę nożną w reprezentacji Polski. Także Dawid Markiewicz, który w wypadku samochodowym stracił dwie nogi, zwracał uwagę na to, że po amputacji można myśleć o swoich pasjach i spełniać się w życiu.

Akcję zainaugurowano w piątek w Szkole Podstawowej nr 51 w Białymstoku, gdzie w spotkaniu z ambasadorami akcji wzięło udział kilkudziesięciu uczniów tej placówki. Inicjatorzy kampanii chętnie poprowadzą takie spotkanie w innych szkołach, dlatego zachęcają do zgłaszania się.

Sylwia Wieczeryńska - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum