PAP/Rynek Zdrowia | 29-01-2021 20:51

Portugalia: właściciele przyczep kempingowych wsparli służbę zdrowia, nocleg dla medyka

Około pół tysiąca właścicieli przyczep kempingowych w Portugalii wsparło krajową służbę zdrowia w ramach akcji “Solidarne Łóżko” - poinformowali w piątek (29 stycznia) inicjatorzy przedsięwzięcia. Pojazdy służą jako nocleg dla chorych oraz pracowników sparaliżowanej epidemią krajowej służby zdrowia.

W Portugalii epidemia Covid-19 paraliżuje służbę zdrowia. Fot. Shutterstock

Jak powiedział PAP Miguel Pinto, sympatyk inicjatywy, użyczane przyczepy lokalizowane są najczęściej w pobliżu placówek służby zdrowia. W pojazdach tych personel medyczny może odpocząć bez konieczności udawania się do swoich domów.

Mieszkaniec Lizbony przypomniał, że akcja oferowania przyczep kempingowych ruszyła w sobotę wraz z pierwszymi doniesieniami o oczekujących przed portugalskimi szpitalami karetkami pogotowia z pacjentami.

- Poza personelem służby zdrowia w przyczepach tych mogą poczekać też pacjenci, którzy potrzebują dostać się do szpitala, gdy są długie kolejki - powiedział Pinto, dodając, że przed ich użyczeniem pojazdy zostały poddane dezynfekcji.

Pinto przypomniał, że pomysł na bezpłatne użyczanie portugalskiej służbie zdrowia przyczep pojawił się już wiosną podczas pierwszej fali pandemii.

W nocy z czwartku na piątek przed szpitalami w całej Portugalii oczekiwało na przyjęcie na oddział z chorymi kilkadziesiąt ambulansów, z których aż 40 czekało przed największym szpitalem kraju, stołecznym Santa Maria.