Portugalia: w bilansie epidemicznym mężczyźni w ciąży i 134-letni pacjenci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2020 14:30

Portugalski bilans epidemiczny dotyczący zakażeń i zgonów z powodu Covid-19 zawiera poważne błędy - wynika ze studium naukowców z Porto, oceniających statystyki krajowych służb medycznych. Wśród nieprawidłowości są m.in. figurujący w danych mężczyźni w ciąży oraz 134-letni pacjenci.

Portugalia: w bilansie epidemicznym mężczyźni w ciąży i 134-letni pacjenci
Błędy są prawdopodobnie efektem "niskiej jakości baz danych resortu zdrowia Portugalii" Fot. Archiwum

W ocenie Cristiny Costa Santos, pracowniczki wydziału technologii i służb medycznych uniwersytetu w Porto, która przeprowadziła studium dotyczące bilansów epidemicznych, błędy są prawdopodobnie efektem "niskiej jakości baz danych resortu zdrowia Portugalii".

- Poza mężczyznami leczącymi się na Covid-19, którzy, według bilansu, są w ciąży lub mają 134 lata, mamy też 19 przypadków pacjentów, którzy rzekomo zakazili się koronawirusem jeszcze przed nadejściem epidemii w marcu. Pomyłka jest ewidentna, ponieważ wcześniej dane dotyczące Covid-19 w ogóle nie istniały - wyjaśniła Costa Santos w czwartkowej rozmowie z rozgłośnią TSF.

Badaczka stwierdziła, że choć skala błędów może być niewielka, to nawet nieliczne pomyłki mogą "wypaczać badania naukowe" i "prowadzić do mylnych decyzji dotyczących zarządzania epidemią". Przypomniała, że część przypadków infekcji była niedoszacowana przez portugalskie służby medyczne.

Tymczasem przedstawiciele przygotowującej bilanse Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS), agendy portugalskiego ministerstwa zdrowia, twierdzą, że pomimo stwierdzonych błędów statystyki stosunkowo wiernie odzwierciedlają skalę epidemii w kraju.

Do środowego wieczora w Portugalii potwierdzono łącznie ponad 192 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, a także 3,1 tys. ofiar śmiertelnych Covid-19. Od poniedziałku utrzymuje się wysoka śmiertelność, przekraczająca 60 zgonów dziennie.

Z Lizbony Marcin Zatyka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum