Portugalia: rząd ogłosił, że nadeszła czwarta fala pandemii

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP06 lipca 2021 19:45

Musimy się zmierzyć z tą czwartą falą pandemii, która właśnie nadeszła - powiedział premier Portugalii Antonio Costa podczas spotkania z dziennikarzami w Lizbonie.

Portugalię dotknęła czwarta fala pandemii Covid-19 Fot. Shutterstock
  • Wraz ze wzrostem liczby zakażeń władze Portugalii mogą zdecydować się na przywrócenie części restrykcji przeciwepidemicznych
  • W ciągu ostatniej doby zakaziło się w kraju ponad 2 tys. osób
  • W najbliższych dwóch tygodniach może dojść do podwojenia się dziennych przypadków infekcji

Premier Costa oraz minister zdrowia Marta Temido ogłosili we wtorek, że pomimo rekordowej liczby wykonanych szczepień przeciwko koronawirusowi kraj dotknęła czwarta fala pandemii Covid-19.

Mogą wrócić obostrzenia. Tak się zapewne stanie

Zarówno premier, jak i szefowa resortu zdrowia ogłosili, że wraz ze wzrostem liczby zakażeń władze państwowe mogą zdecydować się na przywrócenie części restrykcji przeciwepidemicznych.

Minister Temido zaznaczyła, że służby sanitarno-epidemiologiczne Portugalii spodziewają się, iż w najbliższych dwóch tygodniach może dojść do podwojenia się dziennych przypadków infekcji. Przypomniała, że w ciągu ostatniej doby zakaziło się w kraju ponad 2 tys. osób.

Resort zdrowia spodziewa się, że nasilająca się pandemia może utrudnić kampanię podawania preparatów przeciwko Covid-19 w okresie, kiedy w całym kraju przeprowadzana jest nienotowana wcześniej liczba szczepień.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w poniedziałek w Portugalii podano 141,5 tys. dawek, czyli rekordową ich liczbę w ciągu jednego dnia. Dotychczas służby medyczne tego 10-milionowego kraju wykorzystały podczas szczepień 8,7 mln dawek. Proces szczepień zakończyło ponad 3,5 mln mieszkańców Portugalii.

Już tydzień temu było źle: 500 nowych ognisk zakażeń

Przypomnijmy. Tydzień temu władze Portugalii potwierdziły ponad 500 nowych ognisk zakażenia koronawirusem, precyzując, że blisko 60 proc. infekcji SARS-CoV-2 zostało spowodowanych w tym kraju przez wariant Delta.

Jak podało wówczas ministerstwo zdrowia Portugalii, w całym kraju szybko rośnie liczba zakażeń w szkołach. Resort szacuje, że w blisko 130 placówkach oświatowych doszło do pojawienia się ognisk infekcji koronawirusem.

Według władz medycznych Portugalii regionem o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej była wtedy stołeczna aglomeracja oraz region Doliny Tagu.

Wakacje pogłębią problem?

Cytowani przez telewizję SIC i radio Observador specjaliści wskazywali, że wraz z zaplanowanym na początek lipca zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem podróży wakacyjnych wariant Delta koronawirusa może nasilić się w turystycznych regionach kraju.

W ocenie Jose Paivy, szefa oddziału intensywnej terapii w szpitalu S. Jose w Porto, władze Portugalii po raz kolejny spóźniły się z reakcją na nadejście nowego wariantu koronawirusa. Ekspert wskazywał, że wraz z nasileniem się przypadków infekcji wariantem Delta rząd Antonia Costy powinien rozważyć zaostrzenie kontroli sanitarnych na granicach kraju.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum