Portugalia: pierwsza fala epidemii ostudziła zapał wolontariuszy w szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2020 07:30

Obawa o zakażenie koronawirusem, a także zmęczenie w pracy podczas pierwszej fali epidemii ostudziły zapał wolontariuszy w walce z Covid-19 w szpitalach - wynika z informacji przekazanych przez kierownictwo Portugalskiego Towarzystwa Lekarzy Internistów (SEMI).

Portugalia: pierwsza fala epidemii ostudziła zapał wolontariuszy w szpitalach
Szpital w Viseu, Portugalia. Fot. Hugo Cadaves:Flickr (CC BY 2.0)

W komunikacie tej instytucji, który w poniedziałek (16 listopada) przekazała telewizja TVI, kierownictwo SEMI zaapelowało do specjalistów pozostających poza publicznym systemem opieki lekarskiej Portugalii o włączenie się do walki z Covid-19. Organizacja wskazała na rosnącą szybko liczbę hospitalizowanych z powodu infekcji koronawirusem w portugalskich szpitalach i konieczność "szybkiej odpowiedzi ze strony służby zdrowia".

Lizboński lekarz Joao Correia przypomniał, że do poniedziałkowego wieczora w placówkach portugalskiej służby zdrowia leczona była już rekordowa liczba pacjentów zainfekowanych koronawirusem - 3040.

"Podczas pierwszej fali epidemii pojawiło się wielu lekarzy, szczególnie osób przebywających na emeryturze. Teraz, wraz z nadejściem drugiej fali, znowu ci wolontariusze są potrzebni, ale niestety, tym razem ich nie ma" - odnotował Correia.

Pomiędzy marcem a kwietniem, kiedy w Portugalii obowiązywały restrykcje dotyczące przemieszczania się obywateli, w prace związane z pomocą służbie zdrowia podczas epidemii włączyło się kilka tysięcy osób.

Szef portugalskiej Izby Lekarskiej (OM) Miguel Guimaraes oszacował, że w czasie pierwszej fali epidemii koronawirusa do walki z Covid-19 włączyło się ponad 1000 lekarzy, a także kilka tysięcy pielęgniarek, salowych i innych pracowników technicznych. Zdecydowaną większość z nich stanowiły osoby przebywające już na emeryturze.

Do poniedziałku w Portugalii wskutek infekcji koronawirusem zmarły łącznie 3472 osoby, a prawie 226 tys. zostało zakażonych.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum