Portugalia: do czerwca 2021 r. zaszczepionych zostanie 60 proc. obywateli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 08:00

Do czerwca 2021 r. szczepieniom przeciwko koronawirusowi zostanie poddanych co najmniej 60 proc. obywateli 10-milionowej Portugalii - wynika z zaprezentowanych w środę szacunków rządu w Lizbonie. Dane te wskazują również na wyraźny wzrost liczby zakażeń.

Portugalia: do czerwca 2021 r. zaszczepionych zostanie 60 proc. obywateli
Ostateczny program ogólnokrajowych szczepień ma być zaprezentować w piątek Fot. Archiwum

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Francisco Ramos z ministerstwa zdrowia, Portugalczycy poddawani szczepieniom w pierwszej kolejności powinni otrzymać szczepionki firmy Pfizer.

Przekazał, że łącznie rząd sprowadzi do kraju 22,8 mln dawek szczepionek różnych producentów. Zapewnił, że nie spodziewa się komplikacji podczas procesu szczepienia mieszkańców kraju.

- Zamówiliśmy szczepionki dla wszystkich obywateli, a nawet więcej - dodał Ramos, wskazując, że w pierwszych tygodniach akcji szczepień będą im poddawane tylko osoby z grupy ryzyka.

Ostateczny program ogólnokrajowych szczepień ministerstwo zdrowia ma zaprezentować w piątek.

Tymczasem z szacunków resortu wynika, że w Portugalii znacząco wzrosła dobowa liczba nowych infekcji koronawirusem. O ile pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem było ich 2,6 tys., to już podczas kolejnej doby było to 4,7 tys. W sumie w kraju potwierdzono już 358,3 tys. infekcji.

W Portugalii nadal też utrzymuje się wysoki dobowy bilans zgonów w związku z Covid-19. Podczas ostatnich 24 godzin zmarło 82 pacjentów zakażonych koronawirusem, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 5815.

Z Lizbony Marcin Zatyka - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum