Porozumienie Zielonogórskie świętuje jubileusz 10-lecia

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2014 09:16

Ponad 10 lat temu, 20 kwietnia 2004 r. zarejestrowana została Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie - organizacja skupiająca przede wszystkim świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej. W najbliższą sobotę (26 kwietnia) odbędzie się uroczyste spotkanie, podczas którego zasłużeni działacze PZ otrzymają medale pamiątkowe i odznaki honorowe.

Porozumienie Zielonogórskie powstało w 2003 roku jako ruch społeczny lekarzy POZ, protestującym przeciw wprowadzonym przez NFZ przepisom nakładającym na nich obowiązek 24 godzinnej pracy na dobę, łącznie z sobotami, niedzielami i świętami. 

Do ruchu przyłączyli się lekarze specjalistyki ambulatoryjnej, stomatologii i rehabilitacji. Początkowo z województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego, a następnie województw: podlaskiego i podkarpackiego oraz powiatów: radomskiego i limanowskiego.

- Na przełomie lat 2003 / 2004, z powodu braku reakcji ówczesnych władz NFZ i decydentów politycznych nie otwarto praktyk i przychodni lekarskich w zbuntowanych województwach i powiatach. Wtedy władze podjęły rozmowy a w wyniku zawartych uzgodnień NFZ odstąpił od pierwotnie narzucanych warunków kontraktowania świadczeń - przypomina wydarzenia sprzed dekady Monika Kowalska rzecznik prasowy Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Do podobnej sytuacji doszło w grudniu 2005 roku, gdy niedoszacowano udziału POZ w planie finansowym na kolejny rok. Po nocnych rozmowach w Ministerstwie Zdrowia i przeznaczeniu przez płatnika dodatkowych środków na finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej lekarze odstąpili od protestu.

Takie przesilenia zdarzały się właściwie corocznie w grudniu, gdy NFZ kontraktował świadczenia POZ. Ostatni dotychczas poważny kryzys i konflikt pomiędzy płatnikiem publicznym a Federacją powstał na przełomie lat 2010 / 2011 i dotyczył warunków kontraktowania i nieżyciowych, represyjnych przepisów jakie w swoich zarządzeniach narzucał NFZ - podaje rzeczniczka Porozumienia.

Jak dodaje, w ciągu ostatnich kilku lat widać jednak zmiany w relacjach władz i lekarzy rodzinnych. Obecnie lekarze z PZ uczestniczą w różnych gremiach opiniujących akty prawne w ramach konsultacji publicznych. Także podejmują inicjatywy związane z wytyczaniem kierunków, czego przykładem zainicjowany przez PZ społeczny projekt ustawy o zmianie ustawy refundacyjnej, który stał się przedmiotem prac sejmu.

Po dziesięciu latach działalności Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie skupia 13 tysięcy lekarzy rodzinnych sprawujących podstawową opiekę zdrowotną dla 12 milionów Polaków w 14 województwach.

- Z okazji 10-lecia życzymy sobie, aby nasi członkowie wiedząc, że na straży ich interesów stoi merytoryczna i silna organizacja mogli pracować w swoich firmach nie martwiąc się o to co przyniesie im następny rok lub następna zmiana polityczna. Tylko w takich warunkach możemy zagwarantować lepszą jakość świadczeń, a tym kto na tym najwięcej zyskuje są nasi pacjenci - powiedział prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Jacek Krajewski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum