×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Popularne litowo-jonowe akumulatory mogą wydzielać toksyczne gazy

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia21 października 2016 19:35

Chińscy naukowcy przestrzegają na łamach czasopisma "Nano Energy" przed toksycznymi gazami, które wydzielają w chwili, gdy temperatura popularnych litowo-jonowych akumulatorów nadmiernie, w niekontrolowany sposób rośnie.

Popularne litowo-jonowe akumulatory mogą wydzielać toksyczne gazy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Institute of NBC Defence i Tsinghua University poddali surowym testom ponad 18500 akumulatorów Li-ion różnych odmian, które podgrzewali w specjalnej komorze do momentu zapalenia się lub wybuchu. Odpowiadało to sytuacji, w której baterie podczas ładowania zaczynają się w niekontrolowany sposób przegrzewać.

Wszystkie w takich warunkach wydzielały toksyczne gazy, z których wiele może prowadzić do podrażnień skóry, oczu, czy nosa. Niektóre z tych gazów, w większym stężeniu, mogą powodować nawet śmiertelne zatrucia.

W sumie wykryto emisję około 100 toksycznych gazów, z których kilkanaście należy do silnie trujących, pozostałe do mniej niebezpiecznych. Okazało się, że baterie emitują ich najwięcej, gdy są w stanie bliskim pełnego naładowania.

Autorzy pracy podkreślają, że producenci sprzętu elektronicznego i samych baterii powinni zwracać uwagę na możliwe emisje gazów, szczególnie, gdy akumulatory mają być używane w małych, zamkniętych pomieszczeniach, choćby samochodach czy kabinach samolotów. Do użytkowników apelują, by unikali pozostawiania baterii na słońcu, czy ładowania ich z pomocą niedopasowanych lub kiepskiej jakości ładowarek.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze