Popularne litowo-jonowe akumulatory mogą wydzielać toksyczne gazy
Chińscy naukowcy przestrzegają na łamach czasopisma "Nano Energy" przed toksycznymi gazami, które wydzielają w chwili, gdy temperatura popularnych litowo-jonowych akumulatorów nadmiernie, w niekontrolowany sposób rośnie.

Naukowcy z Institute of NBC Defence i Tsinghua University poddali surowym testom ponad 18500 akumulatorów Li-ion różnych odmian, które podgrzewali w specjalnej komorze do momentu zapalenia się lub wybuchu. Odpowiadało to sytuacji, w której baterie podczas ładowania zaczynają się w niekontrolowany sposób przegrzewać.
Wszystkie w takich warunkach wydzielały toksyczne gazy, z których wiele może prowadzić do podrażnień skóry, oczu, czy nosa. Niektóre z tych gazów, w większym stężeniu, mogą powodować nawet śmiertelne zatrucia.
W sumie wykryto emisję około 100 toksycznych gazów, z których kilkanaście należy do silnie trujących, pozostałe do mniej niebezpiecznych. Okazało się, że baterie emitują ich najwięcej, gdy są w stanie bliskim pełnego naładowania.
Autorzy pracy podkreślają, że producenci sprzętu elektronicznego i samych baterii powinni zwracać uwagę na możliwe emisje gazów, szczególnie, gdy akumulatory mają być używane w małych, zamkniętych pomieszczeniach, choćby samochodach czy kabinach samolotów. Do użytkowników apelują, by unikali pozostawiania baterii na słońcu, czy ładowania ich z pomocą niedopasowanych lub kiepskiej jakości ładowarek.
Czytaj: www.rmf24.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)