Ponad 700 żołnierzy 18. Dywizji co dzień w walce z pandemią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 grudnia 2020 15:12

Pomiar temperatury osób wchodzących do szpitali, pobieranie wymazów, dezynfekcja pomieszczeń i pojazdów - w działaniach przeciw pandemii koronawirusa codziennie uczestniczy ponad 700 żołnierzy 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Ponad 700 żołnierzy 18. Dywizji co dzień w walce z pandemią
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Ci, którzy przeszli zakażenie i są zdrowi, oddają osocze dla chorych na COVID-19.

- Codziennie ponad 700 naszych żołnierzy w stu szpitalach, a także w przychodniach i innych obiektach prowadzi działania związane ze zwalczaniem pandemii. To głównie badanie temperatury przed wejściem na teren placówki medycznej lub w inne miejsca użyteczności publicznej, pobieranie wymazów w punktach drive thru, również pobieranie wymazów w stacjonarnych punktach poboru - powiedział PAP rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach mjr Przemysław Lipczyński.

- Nasi żołnierze odkażają również pomieszczenia i sprzęt medyczny, które mogą być skażone SARS-Cov-2; tu działa 14 grup dezynfekcyjnych, które są w ciągłej gotowości. Odkażamy karetki, które były wykorzystywane do transportu osób zakażonych koronawirusem, odkażamy też specjalistyczne namioty medyczne, które są rozstawiane przed szpitalami i innymi placówkami medycznymi - dodał.

Mobilne grupy dezynfekcyjne złożone z żołnierzy jednostek 18DZ odkażają również pomieszczenia użyteczności publicznej, jak przedszkola, gdzie zostało stwierdzone zakażenie koronawirusem Covid. Żołnierze 18. Dywizji pomagają także policji w kontroli osób objętych izolacją i kwarantanną

- Nasi żołnierze wspomagają również placówki medyczne, szpitale w pracach administracyjnych - odciążają pracowników, którzy mogą się skupić na opiece nad pacjentami. Pomagamy również w pracach logistycznych - przewozimy sprzęt medyczny i pacjentów - wylicza rzecznik Dywizji działającej w pięciu województwach - mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, dolnośląskim i podlaskim.

Lipczyński podkreślił, że żołnierze nowej dywizji odpowiedzieli na apeli ministra obrony o oddawanie osocza przez tych, którzy przebyli COVID-19, akcje są w porozumieniu z regionalnymi centrami krwiodawstwa. - Zgodnie z zasadą "za mną", a nie "naprzód" pierwszy osocze oddał dowódca dywizji gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Zrobił to już dwukrotnie - za pierwszym razem oddał osocze dla jednego z żołnierzy, który ciężko przechodził zakażenie wirusem. Z tego, co wiemy, żołnierz po podaniu osocza poczuł się lepiej.

Żołnierze, którzy nie przeszli zakażenia koronawirusem, oddają krew, ponieważ - jak przypomniał rzecznik - "w czasie epidemii bardzo skurczyły się zapasy krwi, praktycznie każda grupa jest teraz bardzo potrzebna".

18. Dywizja należy do jednostek, które - oprócz szpitali tymczasowych budowanych przez wojsko - pomaga innym instytucjom w budowie szpitali przeznaczonych dla chorych z COVID-19. Żołnierze tej jednostki brali udział w budowie szpitali tymczasowych w Ostrołęce, Lublinie i Rzeszowie, składając kontenery, ocieplając je i uszczelniając, a także wykonując prace porządkowe.

Rzecznik podkreślił, że wszyscy żołnierze uczestniczący w działaniach przeciwepidemicznych przeszli specjalistyczne szkolenia medyczne obejmujące pierwszą pomoc, zakładanie ubioru ochronnego i postępowanie z pacjentami.

W skład powołanej w 2018 r. 18. Dywizji Zmechanizowanej, która jest w fazie formowania, wchodzą m.in. 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i nowo utworzona 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana.

Jakub Borowski

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum