Ponad 500 fałszywych paszportów covidowych na granicy polsko - ukraińskiej

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 października 2021 07:56

Straż Graniczna wykryła w tym roku ponad 500 fałszywych paszportów covidowych na Lubelszczyźnie. Posługiwali się nimi podróżni przekraczający granicę polsko-ukraińską.

Na granicy polsko-ukraińskiej wykryto fałszywe certyfikaty. Fot. Shutterstock
  • Ostatni incydent związany z fałszywym zaświadczeniem o szczepieniu przeciw COVID-19 miał miejsce w poniedziałek (25 października) na przejściu w Zosinie
  • Tylko w tym roku stwierdzono już 554 przypadki fałszywych certyfikatów wydanych na Ukrainie. Podróżni posługiwali się nimi, aby uniknąć kwarantanny
  • Za posługiwanie się sfałszowanym dokumentem grozi nawet do 5 lat więzienia

Fałszywe paszporty covidowe na granicy

Jak przekazał w komunikacie rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki, do ostatniego takiego zdarzenia doszło w poniedziałek na polsko-ukraińskim przejściu w Zosinie, kiedy pięciu obywateli Ukrainy próbowało wjechać do Polski.

Podczas kontroli granicznej funkcjonariusz SG zaczął podejrzewać, że zaświadczenia potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podrobione. Te podejrzenia potwierdziły się w czasie kontroli szczegółowej.

- Wszyscy podróżni (dwie kobiety oraz trzech mężczyzn) zostali zatrzymani, zaś w ich sprawach zostały wszczęte postepowania dotyczące posługiwania się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami - poinformował por. Sienicki.

Po zakończeniu czynności procesowych, podróżni otrzymali decyzje administracyjne o odmowie wjazdu do Polski i zostali zawróceni na terytorium Ukrainy.

Jak podkreślił rzecznik NOSG, w tym roku stwierdzono już 554 przypadki fałszywych certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19 wydanych na Ukrainie, którymi podróżni posłużyli się jako dokumentem zwalniającym z odbycia kwarantanny. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano na przejściu drogowym w Hrebennem (352), a pozostałe w Dołhobyczowie (76), Hrubieszowie (74) oraz w Dorohusku (52).

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami jako autentycznymi grozi nawet więzieniem do 5 lat.

Czytaj: Plaga fałszywych paszportów covidowych. Wpis o szczepieniu za 250 zł. MZ ostrzega

Paszport covidowy warunkiem przyjęcia do szpitala? Kraska: opracowaliśmy standardy

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

 

NIL ostrzega przed fałszywymi paszportami covidowymi

Na fali "popularności" fałszywych zaświadczeń o szczepieniu, Naczelna Izba Lekarska wystosowała oficjalne stanowisko w tej sprawie. 

- W związku z docierającymi do Naczelnej Izby Lekarskiej informacjami o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciwko COVID-19 oraz związanymi z tym działaniami polegającymi na niszczeniu dawek szczepionek i fałszowaniu dokumentacji medycznej w celu uzasadnienia wydania takiego zaświadczenia, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wskazuje, że w jego ocenie powyższe postępowanie uznać należy za przewinienie zawodowe - czytamy ma stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Z kolei "Rzeczpospolita" informowała niedawno, że przybywa aktów oskarżenia w sprawach podrobionych paszportów covidowych czy testów z negatywnym wynikiem na COVID-19". W internecie roi się od ogłoszeń typu: "Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 w 24 h bez szczepienia". "Negatywny wynik testu na COVID-19 w 24h. Bez wychodzenia z domu" i choć ceny tego typu fałszywych dokumentów wahają się od 250 do nawet 1500 zł, chętnych nie brakuje.

Czytaj: NIL: fałszywe paszporty covidowe to przewinienie zawodowe i przestępstwo

Lekarze wydają fałszywe Certyfikaty COVID-19? NIL potwierdza: są sygnały. To sposób na paszport covidowy bez szczepienia

Ile kosztuje fałszywy polski paszport covidowy?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum