Ponad 40 proc. telefonów na numer 112 to zgłoszenia niezasadne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 14:39

O rozsądek i rozwagę w korzystaniu z numeru alarmowego 112 zaapelował w poniedziałek (11lutego) szef MSWiA Joachim Brudziński. W ubiegłym roku operatorzy numeru 112 przyjęli ponad 20 mln zgłoszeń, z czego ponad 40 proc. to zgłoszenia niezasadne.

Ponad 40 proc. telefonów na numer 112 to zgłoszenia niezasadne
Nadal zbyt wiele zgłoszeń to tzw. zgłoszenia fałszywe Fot. Archiwum

- Te 20 mln zgłoszeń to około 7 mln interwencji. Niespełna 60 proc. to zgłoszenia zasadne, ale niestety ponad 40 proc. to tzw. zgłoszenia fałszywe - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji, który z okazji obchodzonego 11 lutego Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 spotkał się w poniedziałek w Radomiu z operatorami tego numeru z całej Polski.

Brudziński zaznaczył, że na numer alarmowy dzwoni wiele "nieodpowiedzialnych i nieroztropnych osób", które traktują go jako okazję do dowcipu czy żartu. Według szefa MSWiA, trzeba pracować nad tym, by liczba fałszywych zgłoszeń z każdym rokiem malała.

- Nigdy nie wiemy, z czym przyjdzie nam się zmierzyć w kolejnej odebranej rozmowie; czy będzie to kolizja, pożar czy kradzież. A może osoba, która chce targnąć się na swoje życie, a może jednak to tylko pytanie o PIN do telefonu albo numer na taksówkę - stwierdziła operatorka z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach Katarzyna Kalisz-Gaweł.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum