Ponad 1000 seniorów zmarło w hiszpańskich domach opieki, zwłoki leżały obok chorych...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2020 19:20

Ponad 1000 pensjonariuszy domów seniora zmarło w Hiszpanii od początku wybuchu epidemii koronawirusa - wynika z pierwszych danych rządowych na ten temat. Alberto Reyero z resortu ds. polityki socjalnej poinformował w piątek (27 marca), że 750 starszych osób zmarło na miejscu, a 305 po przewiezieniu do szpitali.

- Nie poświęciliśmy wystarczającej uwagi naszym seniorom, ich potrzebom i opiece nad nimi - przyznała minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya. Fot. Archiwum

O sytuacji w domach seniorów od wielu dni piszą wszystkie główne media w Hiszpanii. Prokuratura wszczęła śledztwo w kilku domach opieki, gdzie specjalna wojskowa jednostka ratunkowa (UME) znalazła zwłoki pensjonariuszy, leżące w tych samych pokojach, w których przebywały inne starsze osoby, często chore.

Wojsko znalazło leżące w pokojach zwłoki podczas akcji dezynfekowania budynków. Współpracujące z prokuraturą ministerstwo obrony potwierdziło, że starzy ludzie z tych ośrodków żyli w ekstremalnych warunkach zdrowotnych, bez opieki i bez zachowania zasad higieny.

Takich zasad nie przestrzegano w domu opieki Monte Hermoso w Madrycie, gdzie z 200 przebywających tam pensjonariuszy zmarło 19, a 70 było zarażonych, o czym jako pierwsza poinformowała Europa Press. Dyrekcja innego domu opieki, w madryckiej dzielnicy Chamartin, powiadomiła rodziny w komunikacie, na który powołał się w piątek dziennik OK Diario, że pomimo licznych wezwań skierowanych do ministerstwa zdrowia w sprawie medykalizacji ośrodka, nie otrzymała odpowiedzi. W tym ośrodku zmarło 25 osób.

Tylko w regionie Madrytu, w blisko 500 domach opieki, przebywa 52 tys. pensjonariuszy, z których 655 jest zakażona, a ok. 15 tys. przebywa w izolacji ze względu na wcześniejszy kontakt z chorymi - poinformował Enrique Ruiz Escudero z madryckiego oddziału resortu ds. zdrowia.

Hiszpańskie siły zbrojne interweniowały w wielu domach opieki na terenie całego kraju, aby sprawdzić, czy przestrzega się tam podstawowych zasad unikania zakażenia się koronawirusem i aby dezynfekować budynki. Według dziennika "La Razon", do tej pory w ramach operacji Balmis ponad 3 tys. wojskowych przeprowadziło akcje dezynfekowania budynków w 750 domach opieki.

"Nie poświęciliśmy wystarczającej uwagi naszym seniorom, ich potrzebom i opiece nad nimi" - przyznała minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya w rozmowie z CNN w ubiegłą środę. Laya zaznaczyła, że koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i cierpiących na różne schorzenia chroniczne.

Według ostatnich danych oficjalnych w Hiszpanii umiera aż 87 proc. osób zakażonych koronawirusem w wieku powyżej 70 lat.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum