Pomorze: będą programy promujące sport wśród dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2014 20:27

Andrzej Biernat, minister sportu i turystyki podpisał w czwartek (3 lipca) w Gdańsku z marszałkiem województwa pomorskiego porozumienie w sprawie realizacji w latach 2014-2018 trzech uczniowskich programów sportowych.

Trzema programami "Mały Mistrz", "Multisport" oraz "Umiem Pływać" objęci zostaną uczniowie szkół podstawowych.

- W województwie pomorskim weźmie w nich udział 14 tys. uczniów. Chcemy zacząć od podstaw, aby odciągnąć dzieci od komputerów i sprawić, aby przeszły na boiska i do hal. To programy, podobnie jak "Nasz Orlik”, dzięki któremu wytworzyła się pozytywna atmosfera wokół obiektów sportowych, powinny wyzwolić społeczną kreatywność - powiedział na konferencji prasowej w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Biernat podkreślił, że te trzy programy z pełną świadomością skierowane zostały do najmłodszych.- Ze wszystkich badań wynika, że unikamy aktywności ruchowej. Jest wiele dostępnych gadżetów, oferta rynkowa, jeśli chodzi o zastępniki, prezentuje się niezwykle bogato, jednak nic nie zastąpi aktywności fizycznej. Przez lata błyskawicznego rozwoju oraz wolności zapomnieliśmy, że trzeba się ruszać. Nasze społeczeństwo jest troszeczkę zapyziałe i dlatego próbujemy rozruszać je od dołu. Aktywizujemy dzieci, aby zaszczepić im dobre nawyki - zapewnił minister.

Za programy "Mały mistrz" (dotyczy uczniów klas 1-3 szkół podstawowych) i "Multisport" (klasy 4-6) w województwie pomorskim odpowiada Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej z Pucka. Z kolei projekt "Umiem pływać" koordynuje Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ze Słupska.

- W programie "Mały mistrz” weźmie udział 10 tys. uczniów z 540 klas i 290 szkół. W ramach zajęć w-fu dzieci mają zdobywać sprawności, dzięki czemu nie będą rywalizować ze sobą, ale dążyć do celu. Z kolei w projekt "Multisport” zaangażowanych jest 1240 dzieci w 67 grupach w 32 gminach. W jego ramach trzy razy w tygodniu prowadzimy zajęcia pozalekcyjne w klubach sportowych. Dodatkowymi elementami jest badanie sprawności fizycznej oraz doposażenie szkół i grup w sprzęt sportowy - poinformowała prezes fundacji Monika Chabior.

Z programu "Umiem pływać" skorzystało 532 uczniów klas trzecich podzielonych na 37 grup z 13 gmin województwa pomorskiego. Na basenach w Bytowie, Kartuzach, Redzikowie, Kwidzynie, Kolbudach, Kościerzynie i Lęborku zajęcia z nauki pływania prowadziło 27 instruktorów. - Tym projektem objęte zostały głównie dzieci z najbiedniejszych gmin. Dzięki temu wiele z nich po raz pierwszy miało okazję być na pływalni. We wrześniu rozpoczynamy drugą turę tej akcji. Tym razem w lekcjach pływania weźmie udział 1710 uczniów - zaznaczyła Anna Bardecka z WOPR w Słupsku. 

Województwo pomorskie jest także jednym z czterech w Polsce, obok łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego, w którym od września wprowadzony zostanie pilotażowo narodowy program upowszechniania lekkiej atletyki. - Będzie on funkcjonował na wzór szkolnych ośrodków siatkarskich, ale dedykowany jest gimnazjom. To najbardziej pod względem sportowym zapomniany wiekowo obszar. W niedalekiej przyszłości chcemy objąć tym szkoleniem każde dziecko w Polsce - podsumował Biernat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum