Pomorskie: zebrano ponad 660 tys. zł dla hospicjów

Autor: Anna Kisicka - PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 21:22

Ponad 660 tys. zł zebrano na ulicach Trójmiasta i innych miejscowości na Pomorzu w czasie niedzielnych kwest pomorskiego finału charytatywnej akcji "Pola nadziei". Środki zostaną rozdzielone pomiędzy siedem pomorskich placówek i organizacji hospicyjnych.

Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol Fot. Archiwum

O wynikach akcji poinformowała w poniedziałek Anna Laska - specjalista ds. kontaktów zewnętrznych gdańskiej Fundacji Hospicyjnej, która działa przy Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

Podkreśliła, że podana suma jest szacunkowa, a ostateczna kwota ma być znana za kilka dni, kiedy do organizatorów wpłynie zawartość ostatnich skarbonek z lokali gastronomicznych i instytucji, które włączyły się w "Pola nadziei". Już teraz pewne jest jednak, że zebrana suma jest rekordowa w siedmioletniej historii akcji, organizowanej wspólnie przez pomorskie hospicja.

W tym roku w przygotowanie "Pól nadziei" włączyły się: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynowa Przystań" oraz Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Pomiędzy te placówki zostaną rozdzielone środki zebrane w ramach kwesty.

Jak wyjaśniła Laska, wymienione hospicja każdego dnia opiekują się ponad 400 chorymi: dorosłymi i dziećmi, a także ich bliskimi. "Przez cały rok organizują wiele akcji charytatywnych, które pozwalają im pełnić tę opiekę w sposób pełny i wszechstronny. Jedną z największych są Pola nadziei, dzięki którym zwracają uwagę na potrzeby podopiecznych, a także możliwości ich wsparcia, np. poprzez wolontariat" - poinformowała w komunikacie rozesłanym mediom Laska.

"Jesteśmy bardzo wzruszeni tak pozytywnym wynikiem akcji. Cieszymy się, że po raz kolejny udało się pobić rekord. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam osiągnąć tak wspaniały efekt" - powiedziała z kolei cytowana w komunikacie prezes Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz.

W niedzielę, w ramach akcji "Pola nadziei" kwestowało około 5 tys. wolontariuszy, w tym uczniowie i harcerze, lokalni samorządowcy, sportowcy, politycy i ludzie kultury. Podziękowaniem za datki na rzecz pomorskich hospicjów były żonkile: organizatorzy przygotowali 100 tys. kwiatów.

Głównym wydarzeniem akcji była Wielka Żonkilowa Sztafeta, która połączyła w niedzielę Puck z Gdańskiem. Wzięli w niej udział motocykliści, którzy po drodze odwiedzali pomorskie hospicja, a w centrum Gdańska dołączyli do parady złożonej m.in. z zabytkowych samochodów, orkiestry i szczudlarzy. Do zbiórki przyłączyły się gdańskie lokale gastronomiczne i placówki kulturalne, które część swoich dochodów przekazały na wsparcie akcji.

Pomorskie hospicja zorganizowały wspólną akcję "Pola nadziei" po raz siódmy: wcześniej poszczególne placówki przeprowadzały ją indywidualnie. W 2014 roku, w ramach pomorskiego finału "Pól nadziei" udało się zebrać ok. 470 tys. zł, w 2015 r. było to ok. 520 tys. zł., rok później - 565 tys. zł, a w 2017 r. - 520 tys. zł.

"Pola nadziei" narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta. W ramach akcji co roku na początku października, w okolicach Światowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej (który jest obchodzony w drugą sobotę tego miesiąca) ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, w miastach tych prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum