Pomorskie: zamknięte dwa kąpieliska z powodu nadmiernej ilości bakterii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 11:55

Czynne są wszystkie, poza dwoma, nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim. Od środowego poranka (24 lipca) zakaz kąpieli obowiązuje jedynie w Mikoszewie oraz na - jednym z pięciu kąpielisk - w Krynicy Morskiej, gdzie badania wody wykazały podwyższony poziom bakterii.

Pomorskie: zamknięte dwa kąpieliska z powodu nadmiernej ilości bakterii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informację o aktualnym stanie wody w kąpieliskach podał na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Z mapy, na którą nanoszone są bieżące dane dotyczące kąpielisk na terenie całego kraju, wynika, że w środę rano w regionie pomorskim zamknięte są dwa kąpieliska zlokalizowane nad Zatoką Gdańską. Oba zamknięto z powodu wykrycia w próbkach wody pobranych przez pracowników Sanepidu nadmiernej ilości bakterii - enterokoków.

Chodzi o zlokalizowane w sąsiedztwie ujścia Wisły Mikoszewo oraz jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej - Bulwar Słoneczny 1. W tej ostatniej miejscowości położonej na Mierzei Wiślanej, możliwa jest kąpiel w czterech pozostałych kąpieliskach urządzonych przy tamtejszych plażach.

Rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Anna Obuchowska poinformowała PAP, że w przypadku Mikoszewa w środę mogą być znane wyniki badania wody pobranej kilka dni po stwierdzeniu zanieczyszczenia. Rzecznik wyjaśniła, że jeśli badanie wykaże, iż woda w tym miejscu się oczyściła, kąpielisko zostanie otwarte. W przypadku Krynicy Morskiej powtórne badania wody odbędą się za kilka dni. Do tego czasu kąpielisko będzie zamknięte.

Pomorski Sanepid zwrócił uwagę, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum