Pomorskie: z powodu sinic zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 11:53

We wtorek rano (30 lipca), z powodu zakwitów sinic, które pojawiły się w przybrzeżnej wodzie, nieczynnych jest pięć nadmorskie kąpielisk zlokalizowanych w woj. pomorskim. Zakaz kąpieli obowiązuje także nad jeziorem Żarnowieckim.

Pomorskie: z powodu sinic zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O aktualnej sytuacji w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny.

Z danych tych wynika, że we wtorek rano nieczynne są (zamknięte kilka dni temu z powodu zakwitu sinic) wszystkie cztery kąpieliska zorganizowane w Gdyni. Z tej samej przyczyny kąpiel zabroniona jest także w Rewie na kąpielisku urządzonym od strony Zatoki Puckiej. Drogie rewskie kąpielisko - od strony Zatoki Gdańskiej, jest wolne od zakwitów.

We wtorek rano kąpiel zabroniona jest też w Nadolu i Lubkowie nad jeziorem Żarnowieckim.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum