Pomorskie: wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2020 14:15

W sobotę (18 lipca) woda we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne jest kąpielisko nad jez. Dobrogoszcz na Kaszubach.

Pomorskie: wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic
Fot. PTWP/PW (zdj. archiwalne)

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił w sobotę na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

Z danych tych wynika, że we wszystkich - około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Zakwit sinic utrzymuje się natomiast od kilku dni w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

PAP - Krzysztof Wójcik

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum