×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomorskie: społeczeństwo starzeje się szybciej niż wcześniej oceniano

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 listopada 2015 18:56

Na Pomorzu w bardzo krótkiej perspektywie liczba osób w wieku przedprodukcyjnym będzie mniejsza niż liczba osób w wieku poprodukcyjnym - wynika z badań. W latach 1995-2014 ubyło 28 proc. osób w wieku przedprodukcyjnym, a przybyło 58 proc. osób w wieku poprodukcyjnym.

Pomorskie: społeczeństwo starzeje się szybciej niż wcześniej oceniano
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek w Gdańsku podczas konferencji "Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla pomorskich samorządów" zaprezentowano wyniki badań sytuacji demograficznej dla 119 pomorskich gmin (z wyłączeniem Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska) oraz koncepcję systemu opieki nad osobami starszymi w województwie.

Dr Ewa Lechman z Politechniki Gdańskiej wyjaśniła, że dla każdej ze 119 pomorskich gmin została wykonana analiza trendów demograficznych. Podała, że "na Pomorzu w bardzo krótkiej perspektywie czasowej liczba osób w wieku przedprodukcyjnym będzie mniejsza niż liczba osób w wieku poprodukcyjnym".

Poinformowała, że w Pomorskiem w latach 1995-2014 najsilniejsze zmiany odnotowano w grupie osób w wieku przedprodukcyjnym; w tej grupie ubyło ponad 175 tys. osób (o 28 proc.), podczas gdy w grupach osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym - odnotowano wzrost liczebności. Największy, bo ponad 58 proc. wzrost zanotowano w grupie osób w wieku poprodukcyjnym (wzrost o ponad 150 tys. osób).

Podała, że rocznie liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrasta o 2,5 proc., a liczba osób w wieku przedprodukcyjnym - maleje o ok. 2 proc.

- To jest bardzo wysokie tempo zmian demograficznych - podkreśliła. Zaznaczyła, że w bardzo wielu gminach zanotowano zdecydowany wzrost osób powyżej 85. roku życia; średnio w województwie o 7 proc., a w niektórych gminach o kilkanaście procent. W okresie 2005-2014 liczba osób w wieku 85 lat i więcej podwoiła się.

- Starzenie się społeczeństwa nie jest tylko hasłem, ale to faktycznie się dzieje i to się dzieje bardzo szybko i to jest ostatni sygnał, żeby podjąć bardziej zdecydowane działania, bo za kilka lat będzie już za późno - powiedziała.

Powołany niedawno pełnomocnik marszałka województwa ds. Polityki Senioralnej, Tadeusz Adamejtis przyznał, że wcześniej oceniano, że zmiany demograficzne w Pomorskiem zachodzą wolniej niż wykazały to badania. Ocenił, że "to stawia duże wyzwania przed gminami organizującymi opiekę nad osobami starszymi, ale też przed przedsiębiorcami generującymi ożywienie gospodarcze".

Uważa, że jako pierwsze pojawią się problemy na rynku pracy a zasób ludzi w wieku produkcyjnym będzie wyraźnie starszy niż obecnie. Powołując się na ekspertów powiedział, że "młody pracownik będzie dobrem rzadkim na rynku i trzeba będzie korzystać z pracy osób starszych".

- Trzeba się będzie tego nauczyć żeby w maksymalny sposób wykorzystać zasoby pracy w starszym wieku - dodał. Zauważył, że w niektórych gminach tzw. srebrna gospodarka mogłyby stać się dla nich szansą na stworzenie nowych miejsc pracy.

Powiedział, że samorząd województwa w porozumieniu z gminami pracuje obecnie nad szczegółową polityką senioralną.

Wicemarszałek województwa, Krzysztof Trawicki podał, że obecnie osoby starsze stanowią ok. 20 proc. populacji gmin. Zapowiedział, że w ramach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej we współpracy z gminami samorząd województwa zamierza wykonać badanie oczekiwań i potrzeb osób starszych. Kolejnym etapem ma być opracowanie modelowego systemu opieki senioralnej, adekwatnego do potrzeb i możliwości.

Dr inż. Anita Richert-Kaźmierska z Politechniki Gdańskiej powiedziała, że opracowana na podstawie wykonanych badań koncepcja systemu opieki nad osobami starszymi zakłada, że miejscem najbardziej przyjaznym osobie starszej jest środowisko domowe. Koncepcja zakłada też prowadzenie profilaktyki i bieżącego monitoringu stanu zdrowia osoby starszej i proponowane jest realne włączenie osoby starszej w życie społeczności lokalnych.

Koncepcja zakłada też, że starzenie się będzie traktowane jako wyzwanie dające nowe możliwości, a nie jako problem. - To nie chodzi o zorganizowanie raz na jakiś czas potańcówki, ale np. o to, żeby był podjazd dla wózków inwalidzkich czy duże litery w urzędzie - tłumaczyła dr Richert-Kaźmierska.

W ramach tzw. srebrnej gospodarki proponuje się aktywność zawodową i przedsiębiorczość osób po 60. roku życia oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorstw "60+ friendly".

Wiceprzewodniczący oddziału gdańskiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego Krzysztof Michał Bruski podał, że Pomorskie należy do czołówki w kraju pod względem wykorzystania nowoczesnych technologii w zakresie teleopieki i telemedycyny. Poinformował, że w powstającym Pomorskim Samorządowym Systemie Teleopieki Domowej uczestniczy ok. 20 gmin.

- Każdego tygodnia przybywa tych gmin i Pomorskie jest liderem w kraju w tym zakresie - dodał. Dostęp do Systemu ma ok. 600 tys. mieszkańców Pomorskiego.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, w ramach projektu realizowanego przez Fundację Promocji Inicjatyw Europejskich, w partnerstwie ze Związkiem Gmin Pomorskich zainicjowanego przez Urząd Marszałkowski woj. pomorskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze