Pomorskie: ósma edycja "żonkilowej" akcji charytatywnej na rzecz hospicjów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2019 17:02

Cztery tysiące wolontariuszy będzie w niedzielę (7 kwietnia), w ramach akcji Pola Nadziei, zbierać na Pomorzu datki na rzecz kilku hospicjów działających w regionie. W Gdańsku odbędzie się Żonkilowa Parada, a z Pucka do Trójmiasta przejedzie sztafeta motocyklistów.

Pomorskie: ósma edycja "żonkilowej" akcji charytatywnej na rzecz hospicjów
Fot. archiwum

- Będzie to ósma edycja Pól Nadziei na Pomorzu. Każdego roku wiosną z inicjatywy hospicjów odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w podziękowaniu za datki. W tym roku przygotowaliśmy 200 tysięcy sztuk tych kwiatów - poinformowała rzecznik Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Anna Laska.

Przypomniała, że w ub. roku w ramach pomorskich Pól Nadziei udało się zebrać 660 tys. zł i była to rekordowa kwota pieniędzy w dotychczasowej historii tej akcji charytatywnej.

- Opieka hospicyjna jest bezpłatna i jest częściowo finansowana w ramach kontraktów z NFZ, zawsze jest jednak ograniczona pewnymi limitami. Aby zgłaszającym się do hospicjów pacjentom zapewnić swobodny dostęp do lekarza, pielęgniarki, zabiegów rehabilitacyjnych, psychologów i innych form wsparcia, niezbędna jest pomoc darczyńców - wyjaśniła Laska.

Pola Nadziei na Pomorzu będą zbierać pieniądze na potrzeby: Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

W tym roku wśród zbierających datki na potrzeby podopiecznych pomorskich hospicjów będą znane osoby m.in. trójmiejski fotograf Maciej Kosycarz, tancerz Maciej Florek i mistrz olimpijski w wioślarstwie Adam Korol. W akcję zbiórki pieniędzy ma też być zaangażowana żona zamordowanego prezydenta Gdańska Magdalena Adamowicz.

Wolontariusze zbierać będą datki na ulicach, przy kościołach, a także w instytucjach kultury.

W ramach Pól Nadziei ulicami w centrum Gdańska od Podwala Staromiejskiego na Długi Targ wyruszy Żonkilowa Parada z udziałem bębniarzy, szczudlarzy i orkiestry oraz zabytkowych samochodów, w tym żółtego Austina z 1920 r. i autobusu Jelcz 043 tzw. ogórka.

W akcję promującą wsparcie dla ciężko i nieuleczalnie chorych dorosłych i dzieci włączą się w tym roku także grupy motocyklistów. Miłośnicy tych jednośladów wyjadą z Pucka i dotrą do Gdyni, Sopotu i Gdańska. W każdym z tych miast odwiedzać będą hospicja. Na czele kolumny wieziona będzie żółta flaga, na której kolejno podpisywać się będą przedstawiciele placówek hospicyjnych.

W Gdyni odbędzie się marsz nordic walking oraz koncert w miejscowej szkole muzycznej, a w Sopocie w kościele św. Jerzego zaplanowano występ Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo.

Ponadto, w Gdańsku do akcji Pola Nadziei włączy się blisko 30 lokali gastronomicznych, w których będzie można wrzucić datek do skarbonki. W wybranych miejscach będzie można np. zjeść dania w żółtym, żonkilowym kolorze.

Atrakcje wspierające akcję Pola Nadziei zorganizują też różne instytucje m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Szekspirowski, a także Galeria Bałtycka. W gdańskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się minipiknik.

Jak co roku, Fundacja Hospicyjna w Gdańsku wręczy również tytuły honorowego wolontariusza osobom i instytucjom w sposób szczególny wspierającym działalność organizacji. Tegoroczna uroczystość odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Nagrodzeni wolontariusze złożą następnie kwiaty przy grobie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej.

Pola Nadziei narodziły się w szkockim Edynburgu. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 r. akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Robert Pietrzak (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum