Pomorskie: finał akcji "Pola Nadziei", dla hospicjów zebrano ok. 520 tys. zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2017 16:11

Ok. 520 tys. zł zebrano na ulicach Trójmiasta i innych miejscowości na Pomorzu w czasie niedzielnych (2 kwietnia) kwest pomorskiego finału charytatywnej akcji "Pola nadziei". Środki zostaną rozdzielone pomiędzy pomorskie hospicja.

Pomorskie: finał akcji "Pola Nadziei", dla hospicjów zebrano ok. 520 tys. zł
Fot. archiwum

O wynikach akcji poinformowała w poniedziałek PAP Alicja Stolarczyk, prezes zarządu gdańskiej Fundacji Hospicyjnej, która działa przy Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

Wyjaśniła, że zebrane pieniądze zostaną podzielone pomiędzy: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynowa Przystań" oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku.

Podział środków nastąpi według wcześniej ustalonych zasad, a ich wielkość będzie uzależniona od liczby pacjentów, jakimi opiekują się poszczególne placówki.

Stolarczyk poinformowała, że placówki, do których trafią fundusze, opiekują się na co dzień około 600 pacjentami. Wyjaśniła, że dotacje z Narodowego Funduszu Zdrowia pozwalają pokryć tylko ok. 70 proc. wydatków hospicjów. Zaznaczyła, że wynika to z "nierealistycznej" (niższej niż faktycznie ponoszone koszty) wyceny procedur.

- Zespół, który opiekuje się każdym pacjentem, składa się z sześciu, siedmiu osób, wśród których są - oprócz lekarza - pielęgniarka, psycholog, fizjoterapeuta i duchowny - zaznaczyła.

Organizowana m.in. przez Fundację Hospicyjną i Caritas Archidiecezji Gdańskiej akcja "Pola Nadziei" odbyła się w niedzielę. W kweście brało udział ok. 5 tys. wolontariuszy, w tym uczniowie i harcerze, lokalni samorządowcy, sportowcy, politycy i ludzie kultury. Podziękowaniem za datki na rzecz pomorskich hospicjów były żonkile: organizatorzy przygotowali 70 tys. kwiatów.

Głównym wydarzeniem akcji była Wielka Żonkilowa Sztafeta, która połączyła w niedzielę Puck z Gdańskiem. Wzięli w niej udział motocykliści, biegacze i rolkarze. W historycznym centrum Gdańska odbyła się też parada m.in. pojazdów Straży Pożarnej, dawnych samochodów wojskowych i klasycznych samochodów. Do akcji przyłączyły się gdańskie restauracje i kawiarnie, które oferowały specjalne menu, a dochód przekazały na wsparcie zbiórki.

Pomorskie hospicja zorganizowały wspólną akcję "Pola nadziei" już po raz siódmy (wcześniej poszczególne placówki przeprowadzały ją indywidualnie). W 2014 roku w ramach pomorskiego finału "Pól nadziei" udało się zebrać ok. 470 tys. zł, w 2015 r. było to ok. 520 tys. zł., a przed rokiem - 565 tys. zł.

"Pola nadziei" narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta.

W ramach akcji co roku na początku października w okolicach Światowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej (który jest obchodzony w drugą sobotę tego miesiąca) ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, w miastach tych prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum