Pomorskie: czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska w regionie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 16:06

We wtorek po południu (30 lipca) czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska zlokalizowane w woj. pomorskim. W ostatnich dniach korzystanie z wody przy wielu plażach, przy których zorganizowano kąpieliska, uniemożliwiały zakwity sinic.

Pomorskie: czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska w regionie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wtorkowe wczesne popołudnie to pierwszy od kilkunastu dni moment, gdy w żadnym z położonych nad Bałtykiem kąpielisk korzystania z wody nie uniemożliwiają sinice.

Z danych, jakie zamieścił na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny wynika, że we wtorek po południu w regionie kąpiel zabroniona jest tylko w jednej lokalizacji - Nadolu nad jeziorem Żarnowieckim.

W tegorocznym sezonie letnim w województwie pomorskim działa 130 kąpielisk, czyli miejsc, w których można korzystać z wody pod okiem ratowników. 49 takich miejsc zlokalizowanych jest nad wodami śródlądowymi, a 81 - na wodach morskich.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

Anna Kisicka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze