Pomorskie Kuratorium Oświaty: dzieci wypoczywające na obozach są bezpieczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2017 14:27

Jak wykazały wstępne wyniki kontroli obozów namiotowych, zorganizowanych przez Pomorskie Kuratorium Oświaty, wszystkie dzieci wypoczywające w woj. pomorskim są bezpieczne. Żaden organizator nie potrzebuje pomocy - poinformowała w poniedziałek PAP pomorska kurator oświaty Monika Kończyk.

Pomorskie Kuratorium Oświaty: dzieci wypoczywające na obozach są bezpieczne
Dzieci wypoczywające w Pomorskiem w obozach namiotowych są bezpieczne Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wyjaśniła Kończyk, kuratorium w sobotę i niedzielę przeprowadziło analizę dokumentacji 733 lokalizacji, w których trwa wypoczynek dzieci i młodzieży w formie obozów namiotowych lub domków letniskowych - w ten sposób wytypowało niespełna trzydzieści lokalizacji obozów. Straż pożarna już w sobotę rozpoczęła kontrolę tych miejsc. Według danych kuratorium na terenie woj. pomorskiego wypoczywa obecnie ok. 35 tys. dzieci.

- Priorytetem było sprawdzenie, czy ktoś nie potrzebuje pomocy po nawałnicach. Dziś wiemy, że wszystkie dzieci wypoczywające w woj. pomorskim są bezpieczne, mają zapewnione posiłki. Żaden organizator nie zgłaszał, że potrzebuje pomocy. Jedynie, na co się skarżą organizatorzy, to brak prądu w niektórych ośrodkach - poinformowała Kończyk. Dodała, że ostateczne wyniki kontroli będą znane w środę. Wspólne protokoły przedstawią straż pożarna, policja i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kończyk podkreśliła, że przedstawiciele pomorskiego kuratorium w sobotę odwiedzili Chojnice, gdzie doszło do tragedii. - Wtedy najważniejsze było, żeby zabezpieczyć miejsce tragedii ewakuacyjnie, co zrobiły straż pożarna i policja wraz z władzami samorządowymi - wójtem gminy i starostą. Dzieci zostały ewakuowane do szpitala w Starej Cerkwi, gdzie otrzymały posiłek i pomoc psychologiczną - powiedziała.

Zaznaczyła, że z tragedii, do jakiej doszło w Suszku, zostaną wyciągnięte wnioski. - Być może system kontroli wypoczynków dla dzieci i młodzieży będzie udoskonalany - podkreśliła Kończyk.

Jak poinformował rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Łukasz Płusa, od niedzieli do poniedziałku straż skontrolowała 20 obozowisk ulokowanych na terenie województwa. - Sprawdzaliśmy m.in. przejezdność dróg prowadzących do obozów, dostępność sprzętu gaśniczego oraz to, czy organizatorzy wyznaczyli drogi ewakuacyjne. Nie natrafiliśmy na żadne nieprawidłowości - powiedział PAP Płusa.

Dodał, że kontrole będą kontynuowane. Wyjaśnił, że z informacji straży wynika, że na terenie województwa ulokowanych jest 28 obozów. - Mamy nadzieję, że wszystkie uda nam się skontrolować w poniedziałek - dodał.

Kontrole bezpieczeństwa miejsc obozowych odbywają się w całej Polsce na polecenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.

W wyniku nawałnic, jakie w nocy z piątku na sobotę przechodziły przez Polskę, zginęło co najmniej 6 osób, w tym dwie nastoletnie uczestniczki harcerskiego obozu w Suszku (Pomorskie).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum