Pomorskie: 16 kolonistów w szpitalach, sanepid nie ma jeszcze wyników badań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2018 12:20

16 dzieci z ośrodka kolonijnego w Poddąbiu z gorączką, wymiotami i biegunką pozostaje w trzech szpitalach regionu, 29 chorych nie wymagało hospitalizacji. Słupski sanepid sprawdza, co było powodem zachorowań. Wyników badań jeszcze nie ma.

Kontrola sanepidu ma wyjaśnić, czy w kolonijnym ośrodku w Poddąbiu doszło do zatrucia pokarmowego. Fot. Archiwum

Koloniści z ośrodka w Poddąbiu zaczęli uskarżać się na gorączkę, wymioty, biegunkę i bóle brzucha w poniedziałek. Pierwsze z dzieci do szpitali w Słupsku, Bytowie i Miastku trafiły jeszcze wieczorem tego samego dnia.

Jak poinformowała w środę (8 sierpnia) rzecznik słupskiego sanepidu Henryka Kisiel, obecnie w szpitalu w Słupsku hospitalizowanych jest 10 dzieci oraz po troje w szpitalach w Miastku i Bytowie. Ogółem chorych z różnymi objawami było 45. Niektórym, jak powiedziała rzecznik, wystarczyła pomoc medyczna na słupskim oddziale ratunkowym lub w samym ośrodku kolonijnym, bez konieczności umieszczenia na oddziałach szpitalnych.

Słupski sanepid nie ma jeszcze wyników z próbek materiału biologicznego chorych.

- Na tę chwilę nie możemy powiedzieć, jaki czynnik etiologiczny spowodował zachorowania u dzieci - powiedziała rzecznik.

Nie wykluczyła, że wyniki "szybkich testów" mogą być znane jeszcze w środę, ale "jeżeli potrzebny będzie posiew, to wyników dziś nie będzie".

- Obecnie nie możemy powiedzieć, by w ośrodku były nieprawidłowości, które mogłyby przyczynić się do zachorowań dzieci; ale wymazy są pobrane, badanie wody również jest w toku, więc dopiero uzyskując wyniki, będziemy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie - dodała rzecznik słupskiego sanepidu.

Kontrola ma wyjaśnić, czy w kolonijnym ośrodku w Poddąbiu doszło do zatrucia pokarmowego i co było jego przyczyną, czy jednak wymioty, gorączkę i biegunkę spowodowała infekcja wirusowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum