Pomoc ONZ dociera już Syrii, ale 400 pacjentów jest w stanie ciężkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2016 09:18

Pracownicy ONZ zajmujący się dostarczeniem pomocy dla odciętych od świata trzech miast w Syrii potwierdzają, że konwoje z międzynarodową pomocą żywnościową i medyczną dotarły we wtorek na miejsce. Mówią o licznych przypadkach wygłodzenia, w tym o 40 zgonach.

ONZ alarmuje, że w mieście Madaja 400 pacjentów szpitala wymaga szybkiej interwencji lekarskiej w związku z komplikacjami wywołanymi skrajnym niedożywieniem.

Szef ds. pomocy humanitarnej ONZ, Stephen O'Brien poinformował, że 400 pacjentów ze szpitala w mieście Madaja wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej w związku z komplikacjami wywołanymi skrajnym niedożywieniem.

- Trwają przygotowania do ewakuacji tych osób karetkami pogotowia, jeśli uda się zapewnić bezpieczny przejazd - powiedział O'Brien w kuluarach obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że chodzi o osoby w różnym wieku.

Konwoje z żywnością i lekarstwami dostarczonymi przez Światowy Program Żywnościowy ONZ oraz Międzynarodowy Czerwony Krzyż, które dotarły już do miasta Madaja w pobliżu Damaszku, a także położonych na północy miejscowości Fua i Kefraja były oczekiwane z wielką niecierpliwością.

W mieście Madaja transport z pomocą został przywitany przez grupę wygłodniałych i zziębniętych dzieci - informuje obecny na miejscu reporter agencji Associated Press.

Pomoc została skierowana do miasta Madaja, obleganego od sześciu miesięcy przez armię syryjską i sprzymierzone z nią oddziały szyickiego ugrupowania Hezbollah, gdzie schroniło się około 42 tys. osób, a także do położonych na północy kraju szyickich miejscowości Fua i Kefraja, w prowincji Idlib, gdzie przebywa aktualnie około 20 tys. osób. Miasta te są oblegane przez oddziały rebeliantów.

Według ONZ trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tys. ludzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum