Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 12-09-2010 18:03

Polskie wydanie książki o prof. Marii Siemionow

Rok po amerykańskiej premierze ukazało się polskie wydanie książki o prof. Marii Siemionow, światowej sławy mikrochirurg pracującej w USA.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 2004 r. prof. Siemionow oznajmiła oficjalnie, że rozważa przeprowadzenie pierwszego na świecie przeszczepu twarzy. Swoje marzenie spełniła w grudniu 2008 r., dokonując transplantacji, która obejmowała całą tkankę podskórną, z mięśniami, chrząstkami, częściami kostnymi, nerwami, oraz nos, górną wargę, szczękę z zębami i dolne powieki.

Była to pierwsza w Ameryce operacja przeszczepienia twarzy. 

Prof. Maria Siemionow, wybitna mikrochirurg i chirurg rekonstrukcyjny, jest absolwentką Akademii Medycznej w Poznaniu, pracującą w Cleveland Clinic.

Profesor, podkreślając w jednym z wywiadów etyczny wymiar takich transplantacji, powiedziała: – Niektórzy bioetycy mówią, że twarz nie jest narządem niezbędnym do życia. Ale przecież nerki, które przeszczepiamy, też nie są narządem niezbędnym – można wiele lat przeżyć dzięki dializom. Mimo to dokonujemy przeszczepów, bo liczy się jakość życia.

W 2009 r. ukazała się w Ameryce jej książka „Face to Face: My Quest to Perform the First Full Face Transplant”. Rok później książka "Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy" ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Prof. Siemionow opisuje w niej drogę jaką przeszła z małej wioski Grunwald, gdzie spędziła młodość, aż do słynnej kliniki Kolegium Medycyny w Cleveland.

Więcej: www.gazeta.pl