Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe apeluje ws. 1 listopada: w tym roku zróbmy wyjątek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2020 14:25

O rezygnację z masowego odwiedzania grobów 1 listopada zaapelował Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe apeluje ws. 1 listopada: w tym roku zróbmy wyjątek
Można uprzątnąć groby i zapalić znicze w tygodniu poprzedzającym 1 listopada lub po tej dacie Fot. Archiwum

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego w poniedziałek wysłał do mediów apel w sprawie tegorocznego święta Wszystkich Świętych. W swoim piśmie prosi obywateli o rezygnację z masowego odwiedzania grobów bliskich ze względu na sytuację epidemiczną.

"Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zwraca się do wszystkich z apelem, by w tym roku wyjątkowo w dniu 1 listopada zrezygnować z masowych odwiedzin grobów swych bliskich. Dni poświęcone pamięci zmarłych to w każdej kulturze wielkie święta. Obchody zaduszne są stare jak ludzkość. Ludzie wszystkich kultur oddają cześć pamięci swych zmarłych, a w Polsce jest to święto szczególne: poświęcone pamięci naszych bliskich, ale także pamięci narodowej. Płoną więc znicze na grobach zwykłych ludzi, na mogiłach żołnierskich, powstańczych, pod pomnikami męczenników historii" - napisał Wolicki.

"To święto jest również dniem niezwykłej wagi dla rodzin - rodzice pokazać mogą dzieciom, a dziadkowie wnukom - groby członków rodziny, mogą opowiedzieć o tych, którzy odeszli, ale ich życie wpłynęło na nasz dzień dzisiejszy. Nie dziwnego zatem, że wszyscy chcielibyśmy - jak co roku - odwiedzić cmentarze. Tym razem jednak może się to wiązać z ryzykiem" - podkreślił.

Zdaniem prezesa PSP dla bezpieczeństwa własnego i swoich bliskich można uprzątnąć groby i zapalić znicze w tygodniu poprzedzającym 1 listopada lub po tej dacie.

"Zróbcie wszystko, aby w przyszłym roku w dniu 1 listopada móc odwiedzić groby, abyście to wy odwiedzali groby bliskich, a nie wasze groby były odwiedzane" - zaapelował prezes PSP.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum