Polskę przykryje chmura pyłu wulkanicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 14:00

W ciągu doby większość kraju będzie przykryta chmurą pyłu wulkanicznego, podaje Centralne Biuro Prognoz Lotniczych na Okęciu.

– Jedna strefa pyłu wulkanicznego rozciągnęła się nad północno–zachodnią Polską, a druga zawisła nad Karpatami Zachodnimi – wyjaśniła Małgorzata Kierzkowska z Centralnego Biura Prognoz Lotniczych na warszawskim Okęciu.

Polskie biuro prognoz lotniczych posiłkuje się danymi londyńskiego Centrum Ostrzegania o Pyłach Wulkanicznych VAAC (Volcanic Ash Advisory Centre).

– W tej chwili mamy dość grubą i szeroką warstwę pyłu wulkanicznego, która się znajduje w północno–zachodniej części Polski; bardzo wolno przemieszcza się w kierunku południowo-wschodnim. Jest bardzo duża szansa, że w ciągu nocy praktycznie przykryje zachodnią Polskę i część centralnej Polski – powiedziała Kierzkowska.

Wyjaśniła również, że jest to strefa pyłu, która pojawiła się w piątek rano, ale jest jeszcze kolejna – węższa, ale gęstsza od tej pierwszej. W tej chwili jest ona na linii Suwałki – Białystok; przeszła już przez Warszawę, będzie dochodziła do Krakowa. Leży od dwóch godzin na Karpatach Zachodnich. Chmura nad Polską znajduje się na różnej wysokości i ma zróżnicowaną gęstość.

Londyński VAAC poinformował, że pył unosi się w powietrzu na wysokości 20–30 tys. stóp, czyli ok. 7–10 km. Są to pomiary londyńskiego centrum z godz. 9, które będą aktualizowane co sześć godzin.

VAAC podaje, że pył wydostaje się z wulkanu Eyjafjallajoekull pulsacyjnie; modele komputerowe pokazują, że przesuwa się on systematycznie nad północno–zachodnią Europą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum