Polska lekarka wzięła urlop i poleciała do Malawi, pracowała jako wolontariusz

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2017 16:15

Przez pięć tygodni Arletta Chryścionko, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc, pracowała jako wolontariusz w Malawi w CURE Hospital oraz w Queen Elizabeth Hospital na oddziale pulmonologii. W Malawi była w ramach bezpłatnego urlopu, z własnej kieszeni pokryła koszty przelotu i pobytu.

Polska lekarka wzięła urlop i poleciała do Malawi, pracowała jako wolontariusz
Arletta Chryścionko, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc, pracowała jako wolontariusz w Malawi. Fot. Polska Misja Medyczna

Lekarka na co dzień pracuje w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni na oddziale chorób wewnętrznych. Ponadto od 14 lat pracuje w Hospicjum św. Wawrzyńca.

- Poznałam tutaj wielu wspaniałych ludzi - wolontariuszy, tutejszych mieszkańców - opowiada o swoich wrażeniach z pobytu we wschodniej Afryce i zapowiada, że będzie chciała kontynuować pracę wolontariusza w tych rejonach.

Jak mówi Arletta Chryścionko, która w piątek ((21 lipca) wróciła do kraju, Malawijczycy to - pomimo panującej tu biedy i trudnych warunków życia - dumny i sympatyczny naród. - W szpitalach i aptekach brakuje leków, a także sprzętu medycznego. Uniwersytety medyczne działają dopiero od niedawna, a lekarzy wciąż brakuje. Jeśli są, to najczęściej w dużych miastach, a w mniejszych ośrodkach leczą felczerzy.

W rejonie, gdzie pracowała polska wolontariuszka jest tylko jeden pulmonolog, choć gruźlica to tutaj częsta choroba. Służba zdrowia w dużej mierze działa dzięki wolontariuszom z Europy i datkom organizacji charytatywnych.

Arletta Chryścionko pracowała w szpitalach podczas dyżurów, uczestniczyła także w wyjazdach do punktów medycznych, gdzie zgłaszają się pacjenci, którzy nie są w stanie pokonać długiej drogi do szpitala. Przygotowała również wykład dla lekarzy z Queen Elizabeth Hospital na temat przewlekłych obturacyjnych chorób płuc.

Na potrzeby szpitala QEH przekazała spirometr z oprogramowaniem i laptop do spirometru, pulsoksymetry oraz trochę leków, które zakupiła z datków przekazanych przez osoby prywatne za pośrednictwem Polskiej Misji Medycznej.

Jak informuje Paulina Bandura, specjalista ds. PR Polskiej Misji Medycznej, w Malawi od prawie roku są również Karolina i Piotr Siwiccy z dziećmi. Karolina jest ortopedą i pracuje w szpitalu w Blantyre, a jej mąż wspiera ośrodek swoim doświadczeniem administracyjnym. Rodzina Siwickich gościła Arlettę w swoim malawijskim domu.

Polska Misja Medyczna objęła patronatem wolontariat rodziny Siwickich i Arletty Chryścionko w Malawi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum