Polska Misja Medyczna: dzieci z Aleppo będą leczone w Turcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2017 08:08

Polska Misja Medyczna zamierza finansować leczenie dzieci z Aleppo po amputacjach w miejscu ich przebywania w Turcji - podały przedstawicielki tej organizacji. Początkowo chciały one, aby dzieci te przyjechały na leczenie do Polski.

Polska Misja Medyczna: dzieci z Aleppo będą leczone w Turcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (24 sierpnia) z dziennikarzami spotkały się koordynatorka pomocy dla Aleppo z Polskiej Misji Medycznej Małgorzata Olasińska-Chart oraz prezes tej organizacji Ewa Piekarska. Jak wyjaśniły, organizacja wytypowała wstępnie 10 dzieci po amputacjach kończyn, które mogłyby otrzymać protezy i zostać objęte kompleksowym leczeniem i rehabilitacją. Dzieci te po ucieczce z Aleppo przebywają w Turcji na pograniczu syryjsko-tureckim, pod opieką dalszej rodziny. Ich rodzice pozostają w Syrii.

Jak wyjaśniła Olasińska-Chart, wnioski o wydanie wiz wjazdowych do Polski dla tych dzieci nie zostały złożone, ponieważ ich dokumenty byłyby niekompletne. Chodzi przede wszystkim o to - tłumaczyła przedstawicielka PMM - że rodzice tych dzieci wciąż przebywają w Syrii i nie mogliby im towarzyszyć w podróży, brakuje także ich dokumentacji medycznej.

- Nie chcemy na siłę robić czegoś, co być może uda mam się zrobić na miejscu w Turcji - dodała Olasińska-Chart. - Nie chcemy wchodzić w politykę (…). Chciałyśmy leczyć te dzieci zarówno z samorządem, jak i rządem i stąd nasze wspólne działania z samorządami, jak i nasz list do pani premier. Dla nas najważniejsze jest zrealizowanie celu, czyli pomoc tym dzieciom - dodała.

Ewa Piekarska poinformowała, że Polska Misja Medyczna zwróciła się pod koniec lipca z pismem do premier Beaty Szydło o sfinansowanie w trybie pozakonkursowym ze środków rządowych leczenia dzieci z Aleppo na terenie Turcji. Chodzi o kwotę 1,5-2 mln zł wystarczającą na zakup najwyższej klasy protez i leczenie 10 dzieci. - Czekamy na odpowiedź - mamy nadzieję, że będzie pozytywna - dodała.

Polska Misja Medyczna rozpoczyna też zbiórkę publiczną pieniędzy na ten cel, bo - jak wyjaśniła Olasińska-Chart - "nawet, jeśli przyjdzie pomoc rządowa, to i tak mamy takich dzieci setki".

Przedstawicielki PMM chciałyby, aby do końca roku ze zbiórek publicznych sfinansować pomoc dla co najmniej pięciorga syryjskich dzieci.

Deklaracje dotyczące sfinansowania leczenia w Polsce dzieci z Aleppo przedstawiły samorządy m.in. Sopotu i Gdańska. Z kolei prezydent Krakowa w odpowiedzi na uchwałę kierunkową rady miasta w tej sprawie wyjaśnił, że nie widzi podstaw prawnych do zaproszenia i sfinansowania przez miasto takiej pomocy medycznej. Zadeklarował jednak wsparcie organizacyjne dla instytucji podejmujących taką inicjatywę.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum