Polska Misja Medyczna apeluje o pomoc dla dzieci w Wenezueli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2019 15:58

Maja Ostaszewska wraz z Polską Misją Medyczną apelują o pomoc dla dzieci w Wenezueli, gdzie niemowlęta nie są szczepione od dwóch lat, a kryzys gospodarczy i humanitarny zmusił 4 miliony Wenezuelczyków do ucieczki z kraju - poinformowała w piątek PAP Maria Szajny z Polskiej Misji Medycznej.

Polska Misja Medyczna apeluje o pomoc dla dzieci w Wenezueli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ci, którzy zostali, żyją w ekstremalnych warunkach - bez prądu, żywności i leków. Umieralność, szczególnie wśród niemowląt i dzieci, dramatycznie wzrosła.

Polska Misja Medyczna pracuje na miejscu z organizacją Deus Caritas Est, niosąc pomoc medyczną w Rubio, w regionie Táchira. Szpitale apelują o zakup szczepionek przeciwko żółtaczce. Niemowlęta nie są szczepione od 2 lat - podkreśliła Szajny w przekazanym PAP komunikacie.

Według Raportu Ministerstwa Zdrowia sytuacja medyczna w Wenezueli jest jedną z najtrudniejszych w ciągu ostatnich kilku dekad. W 2017 roku na skutek braku dostępu do leków oraz sprzętu medycznego śmiertelność wśród matek wzrosła o 65 proc., a wśród niemowląt o 30 proc. Największy na świecie, bo ponad 10-krotny wzrost zachorowań na malarię odnotowano w Wenezueli (z 36 tys. w 2009 roku do 414 tys. w 2017 r.).

- Kryzys infrastruktury medycznej w tak krótkim czasie jest alarmujący. Dla przykładu: wskaźnik gruźlicy jest najwyższy w kraju od ostatnich czterech dekad, to około 13 tys. przypadków w 2017 roku - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, która obecnie koordynuje działania pomocowe w Wenezueli.

Polska Misja Medyczna we współpracy z organizacją Deus Caritas Est pomagają na miejscu w szpitalu w Rubio. Brakuje tam personelu medycznego, ze stanu Táchira wyjeżdżają lekarze i pielęgniarki.

- Od 2 lat obserwuję pogarszającą się sytuację zdrowotną kobiet i dzieci, a także brak dostępu do szczepionek w szpitalu w Rubio. Dzieci chorują na odrę, żółtaczkę i błonicę z powodu braku szczepień - dodaje Jackson Carrillo, założyciel Deus Caritas Est.

Do akcji w Wenezueli włączyła się aktorka Maja Ostaszewska. - Jestem mamą dwójki dzieci. Wiem, co to znaczy ich zdrowie i bezpieczeństwo. Tymczasem niemowlęta od 2 lat nie są szczepione, grozi tam epidemia żółtaczki - apeluje Ostaszewska, wspierając działania PMM. Znana aktorka nagrała krótki film, w którym prosi o pomoc dla małych Wenezuelczyków.

Dodała, że akcję można wesprzeć, wchodząc na stronę www.pmm.org.pl/akcja-specjalna.

Sytuacja gospodarcza w Wenezueli pogarszała się już od 2014 roku. Kryzys osiągnął apogeum w styczniu 2019 roku, kiedy w sfałszowanych wyborach na prezydenta został ponownie wybrany Nicholas Maduro. W grudniu 2018 roku hiperinflacja sięgnęła 1,7 miliona procent ze względu na małe wydobycie ropy naftowej związane z niegospodarnością rządzących. Władza wielokrotnie odmawiała przyjęcia pomocy humanitarnej z innych krajów.

"Wenezuelczyków nie stać na podstawowe produkty żywnościowe oraz leki. Obecnie ich pensja wynosi średnio 6 dolarów miesięcznie. Tylko w regionie Táchira prawie 10 tysięcy dzieci i kobiet w ciąży zostało zakwalifikowanych jako niedożywione. Na granicy z Kolumbią panuje chaos - to tam zdezorientowany tłum mieszkańców Wenezueli szuka pomocy" - podkreśla Polska Misja Medyczna.

Pomoc humanitarną utrudnia rząd, który blokuje dostawy żywności oraz sprzętu medycznego. Część lekarstw można dostarczyć z sąsiedniej Kolumbii, jednak zdarza się, że na pomoc jest już za późno, bowiem czas podania szczepionki lub leku jest bardzo istotny.

PAP - Stanisław Karnacewicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze