Polska Izby Handlu zapewnia, że w sklepach nie zabraknie żywności i środków higienicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2020 08:33

Nie ma zagrożenia, że zabraknie żywności i środków higienicznych - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Hurtownie i dystrybutorzy mają duże ich zapasy, ale potrzebują czasu na uzupełnienie tych produktów w sklepach po zwiększonych zakupach - dodał.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak zaznaczył, nie zbraknie produktów żywnościowych, nawet importowanych. "Import działa. Niektóre sieci w trosce o bezpieczeństwo decydują się na zawieszenie importu produktów z niektórych krajów, ale z innych niezagrożonych kierunków import odbywa się w chwili obecnej bez kłopotów" - dodał.

Według Ptaszyńskiego ogłoszone w piątek przez rząd ograniczenia w funkcjonowaniu między innymi galerii handlowych z powodu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa należy ocenić jako działania profilaktyczne.

Jak ocenił, skutki tego ograniczenia mogą odczuć raczej sklepy niespożywcze oraz sektor HoReCa (hotelowy, restauracyjny, cateringowy). Dodał, że skala oddziaływania tego ograniczenia i wpływ na gospodarkę będzie zależeć od tego, ile ono potrwa. "Dziś trudno to oszacować" - zaznaczył wiceszef Izby.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od północy z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Wyjaśnił, że będą w nich czynne sklepy spożywcze i apteki a także pralnie, apteki i drogerie.

Szef rządu ogłosił też m.in. decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Dodał, że restauracje mogą świadczyć usługi "na wynos". (PAP)

Longina Grzegórska-Szpyt (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum