Polska Akcja Humanitarna ma już 25 lat. Pomogła 9,5 milionom osób
We wtorek (26 grudnia) Polska Akcja Humanitarna obchodziła 25-lecie istnienia. Jak podsumowuje jej szefowa Janina Ochojska, organizacja dotarła z pomocą do 9,5 miliona ludzi z 44 krajów.

PAH powstała 26 grudnia 1992 r. Od początku na czele organizacji stoi Janina Ochojska. Jak podkreśla w Faktach TVN Rafał Sonik, kierowca rajdowy i szef Fundacji "Fabryka Marzeń", Ochojska w wielu krajach zmieniła los całych grup społecznych. Siostra Małgorzata Chmielewska z katolickiej wspólnoty "Chleb Życia" nazywa ją "ambasadorką polskiej dobroci".
PAH to blisko 300 pracowników w Polsce i za granicą. Na stałe działa w Syrii, Sudanie Południowym, Somalii, Iraku i wschodniej Ukrainie. Organizacja działa również na terenie Polski - od roku 1998 prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk.
Ochojska urodziła się w 1955 r. w Toruniu. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ukończyła wydział astronomii i do 1984 r. pracowała w toruńskiej Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika.
Jest osobą niepełnosprawną od wczesnego dzieciństwa (choroba Heinego-Medina). W roku 1984 wyjechała do Francji na operację i tam zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. W 1992 r. zorganizowała konwój polskiej pomocy dla osób z terenu byłej Jugosławii; w tym samym roku założyła Polską Akcję Humanitarną, w której od razu objęła funkcję prezesa.
W październiku 2017 r. Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej otrzymała wyróżnienie specjalne Osobowość Rynku Zdrowia.
Czytaj też: Gala Rynku Zdrowia: poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2017
ZOBACZ KOMENTARZE (0)