Polska Agencja Atomistyki: nie ma zagrożenia po awarii w elektrowni jądrowej

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2018 19:47

W położonej w pobliżu Antwerpii elektrowni atomowej, w reaktorze (Doel 1) doszło do uszkodzenia obiegu wody. - Wyciek nie miał skutków radiologicznych na terenie elektrowni, ani poza nią - potwierdziła w komunikacie płynące z Belgii doniesienia Polska Agencja Atomistyki.

PAA: - Wyciek nie miał skutków radiologicznych. Fot. Fotolia

W nawiązaniu do informacji publikowanych w mediach Polska Agencja Atomistyki podała, że uszkodzenie obiegu chłodzenia reaktora w elektrowni Doel nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia. Jak jednocześnie wynika z komunikatu Agencji, do awarii w tej belgijskiej elektrowni atomowej doszło 23 kwietnia. Operator elektrowni zidentyfikował "niewielki wyciek wody w jednym z obiegów chłodzenia reaktora". 

"Wyciek ten nie miał skutków radiologicznych na terenie elektrowni, ani poza nią. Pomimo tego, zgodnie z procedurami, praca reaktora została zatrzymana. Reaktor zostanie ponownie uruchomiony po wykonaniu koniecznych napraw" czytamy w komunikacie PAA.

"Belgijski dozór jądrowy Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle potwierdza, że nie doszło do jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia ludzi czy środowiska” - stwierdzono w komunikacie PAA.

Jak podaje Radio Zet naprawy w elektrowni mają potrwać do końca września, a to z uwagi na fakt, że specjaliści będą mogli przebywać na miejscy w krótkim odstępach czasu. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko narażenia ich na promieniowanie. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum