PAP/Rynek Zdrowia | 13-02-2015 17:48

Polscy specjaliści pomogą w identyfikacji ofiar Holocaustu

Specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów pomogą w identyfikacji bezimiennych ofiar Holocaustu. W piątek (13 lutego) w Szczecinie podpisano list intencyjny w tej sprawie.

List podpisał prezes Fundacji "From the Depths" i władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także szczecińskiego oddziału IPN. Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch ostatnich podmiotów. Naukowcy z Bazy od kilku lat gromadzą materiał genetyczny i prowadzą badania nad identyfikacją ofiar totalitaryzmów i rodzin zaginionych bądź zmarłych.

Badanie ofiar Holokaustu jest możliwe dzięki zgodzie komisji rabinicznych i rabinów. Prezes Fundacji "From the Depths" Jonny Daniels podkreślił, że udało się znaleźć właściwą drogę do badań genetycznych. - Żydzi nie przeprowadzają ekshumacji, ale wykorzystując do badań genetycznych zęby, które nie są traktowane jako kości, udało się znaleźć właściwą drogę – zauważył.

Daniels przypomniał, że mija 75 lat od deportacji do gett 1107 niemieckich Żydów ze Szczecina. Według niego, najważniejszym jest jednak, że list rozpoczyna nowy etap upamiętnienia Holokaustu.

- Czasami zdarza się, że podczas naszej pracy trafiamy na szczątki osób pochodzenia żydowskiego. To porozumienie będzie pozwalało nam teraz identyfikować przy pomocy Fundacji żydowskie ofiary – powiedział genetyk z Bazy Andrzej Ossowski.

- Jeżeli zdarzy się tak, że znajdziemy miejsce pochówku Żydów, pobierzemy wtedy zęby w celu późniejszej identyfikacji, a Fundacja pomoże nam później w odnalezieniu ewentualnych krewnych tych ofiar – wyjaśniał Ossowski.

Działalność Bazy jest unikatowa w skali europejskiej. Dotychczas, porównawcze badania materiału genetycznego na dużą skalę prowadzone były jedynie przy identyfikacji ofiar czystek etnicznych w byłej Jugosławii w latach 90. W niektórych krajach prowadzi się badania genetyczne ofiar systemów totalitarnych, ale są one incydentalne.

Specjaliści z Bazy są zaangażowani w identyfikację ofiar komunistycznej bezpieki z warszawskich Powązek. Biorą także udział w śledztwie białostockiego IPN dotyczące tzw. obławy augustowskiej.

Celem Fundacji "From The Depths" jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami i Żydami. Jonny Daniels jest pomysłodawcą i organizatorem "Projektu Matzeva", który ma za zadanie przywrócić pamięć o cmentarzach żydowskich w całej Polsce. Kluczowym zadaniem projektu jest znalezienie macew, których używano do budowy po drugiej wojnie światowej.