Polscy protetycy słuchu pomogą głuchym dzieciom w Kamerunie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2019 12:18

Niepełnosprawnym dzieciom w Kamerunie pomogą polscy protetycy słuchu, którzy po świętach wielkanocnych wyruszą do Afryki w ramach projektu Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" z Poznania oraz diecezji tarnowskiej.

Polscy protetycy słuchu pomogą głuchym dzieciom w Kamerunie
Uczestnicy projektu "Protetyk słuchu w Afryce"; FOT. Redemptoris Missio

Uczestnicy projektu "Protetyk słuchu w Afryce" pomagać będą głuchoniemym ze szkoły założonej i prowadzonej przez polską misjonarkę świecką Ewę Gawin.

Jak poinformowała w poniedziałek (15 kwietnia) prezes fundacji Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska, w Kamerunie dziecko, które rodzi się chore, jest ukrywane przez swoją rodzinę w obawie przed piętnowaniem przez otoczenie.

- Wiele poważnych problemów rodzi także upośledzenie słuchu. Dzieci niesłyszące bardzo często wykorzystywane są jako darmowa siła robocza. Żyjąc w ciszy nie potrafią protestować. Zazwyczaj głusi nie wiedzą nawet jak mają na imię i ile mają lat - powiedziała.

Janiec-Palczewska przywołała dotychczasowe doświadczenia wolontariuszy fundacji, którzy pracowali w szkole dla dzieci głuchych w Kamerunie. - Po przebadaniu uczniów okazało się, że większość z nich jest w stanie powrócić do świata dźwięków. Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią rehabilitację i zdobyć profesjonalne aparaty słuchowe. Zwróciliśmy się o pomoc do Polaków. Dostaliśmy ponad 100 aparatów słuchowych od ludzi, którym nie były już potrzebne oraz ponad 100 od firm - podała.

Projekt "Protetyk słuchu w Afryce" to wspólne dzieło Diecezji Tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". Patronuje mu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wydział Lekarski II i Zakład Protetyki Słuchu na UMP.

Fundacja cały czas zbiera pieniądze na realizację projektu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Redemptoris Missio.

Rafał Pogrzebny (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum