jjx/Rynek Zdrowia | 24-04-2017 13:05

Polscy dentyści leczyli na misji w irackim Kurdystanie

Dwoje dentystów, pracowników Polskiej Misji Medycznej, Katarzyna Błądek-Grzelczak i Grzegorz Olędzki wrócili z blisko miesięcznej pracy w szpitalu w Khanaqin, w irackim Kurdystanie.

Fot. Adam Golec

Opieka stomatologiczna w Kurdystanie jest na niskim poziomie. Profilaktyka i higiena de facto nie istnieją, zęby wyrywa się, bo na leczenie za późno, pacjenci pojawiają się u dentysty, gdy ból jest już nie do zniesienia, a ząb nie do uratowania - wynika z komunikatu prasowego przekazanego mediom przez Polską Misję Medyczną.

Zadaniem polskich stomatologów była wspólna praca z dwójką dentystów kurdyjskich i zmiana nawyków i sposobu leczenia przy wykorzystaniu zakupionego przez PMM nowoczesnego sprzętu.

Dostęp do podstawowej opieki lekarskiej w niektórych regionach Irackiego Kurdystanu jest bardzo trudny, ale dotarcie do lekarza stomatologa jest najczęściej niemożliwe.

Polscy stomatolodzy przebadali też kilkuset uchodźców w obozie Alwand 1 w prowincji Diyala. Ich pobyt w Kurdystanie był częścią projektu Polskiej Misji Medycznej, prowadzonego od dwóch lat na rzecz uchodźców syryjskich i irackich.

Polska Misja Medyczna kupiła w pełni wyposażony, nowoczesny gabinet stomatologiczny do szpitala w Khanaqin, który obsługuje cały region, czyli ok. 250 000 mieszkańców, w tym osoby przesiedlone i uchodźców z kilku obozów.