Warszawa. Czepkowanie położnych. 113 absolwentek Uniwersytetu Medycznego z dyplomami

Autor: oprac. JKB • Źródło: WUM, Rynek Zdrowia17 lipca 2021 04:35

Uroczyste czepkowanie 2021 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dyplomy położnictwa I stopnia odebrało w tym roku aż 113 absolwentek.

Czepkowanie położnych na WUM. Fot. Mat. WUM
 • 15 lipca miało miejsce uroczyste czepkowanie absolwentek I stopnia położnictwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
 • W tym roku studia I stopnia położnictwa ukończyło 113 kobiet
 • Uroczystość odbyła się na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM

Czepkowanie położnych na WUM

15 lipca miało miejsce uroczyste dyplomowanie absolwentek I stopnia położnictwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. To właśnie tego dnia 113 absolwentek odebrało pamiątkowe dyplomy ukończenia studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Oprócz tego złożyły one przyrzeczenie zawodowe, a następnie zostały poddane tradycji czepkowania.

Ze względu na wysokie średnie z toku studiów, zostały wyróżnione trzy absolwentki:

 • Anna Maria Smereka (średnia 4,42);
 • Anna Bielik (średnia 4,37);
 • Angelika Lejter (średnia 4,37).

Uhonorowano również najbardziej aktywne absolwentki:

 • Konstancję Bińkę;
 • Antoninę Aleksandrę Frydzińską;
 • Emilię Goździewską;
 • Kamilę Kraszewską;
 • Katarzynę Zofię Krysińską;
 • Alicję Weronikę Marcinkowską;
 • Aleksandrę Zalewską.

Zobacz również: Uroczyste czepkowanie na WUM. Dyplomy otrzymało 200 pielęgniarek

Uroczystość zakończenia studiów

Uroczyste zakończenie studiów I stopnia położnictwa było prowadzone przez dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Mariusza Gujskiego. W spotkaniu uczestniczył także rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.

W swoim przemówieniu, rektor zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych celów ceremonii czepkowania jest uznanie wiedzy oraz umiejętności nabytych podczas studiów. Jest to także symboliczne nadanie praw do rozpoczęcia pracy zawodowej. Jak zauważył prof. Gaciong, zawód położnej oznacza towarzyszenie w najpiękniejszych chwilach w życiu każdego człowieka.

Został także odczytany specjalny list wystosowany do absolwentek położnictwa o wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła:

- Nałożenie czepka to ukoronowanie wysiłku włożonego w zdobycie kwalifikacji niezbędnych do sprawowania opieki nad chorymi i symboliczny akt przyjęcia w poczet położnych. Stoją Panie u progu niełatwej drogi zawodowej, w którą wpisana jest odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta. Sprostanie temu wyzwaniu wymaga nie tylko gruntownego przygotowania merytorycznego, ale także wrażliwości na cudze cierpienie, empatii, cierpliwości i wyrozumiałości. W tej konieczności osobistego poświęcenia wyraża się humanistyczny wymiar pracy położnej – napisał wojewoda, a list odczytał dyrektor Tomasz Sławatyniec.

 

Przypomnijmy, w auli wykładowej pojawili się, jak wymieniają przedstawiciele WUM: rektor prof. Zbigniew Gaciong, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Mariusz Gujski, prodziekan Wydziału Lekarskiego prof. Aleksandra Banaszkiewicz, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan Wydziały Medycznego dr hab. Joanna Peradzyńska, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu prof. Bolesław Samoliński, prodziekani Wydziału Nauk o Zdrowiu – prof. Robert Gałązkiewicz, dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, dr hab. Łukasz Czyżewski.

Na uroczystość przybyli także zaproszeni goście: dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Sławatyniec, prezez Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Anna Dudzińska, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Beata Szlendak.

Czytaj również: Zarobki pielęgniarek to skandal. "Dyrektorzy, żeby zaoszczędzić nie uznają im kwalifikacji"

Dodajmy, że dzień wcześniej - 14 lipca - na WUM odbyło się czepkowanie pielęgniarek. Dyplomy odebrało 210 osób, w tym 12 mężczyzn.

Zobacz: Uroczyste czepkowanie na WUM. Dyplomy otrzymało 200 pielęgniarek

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum