Połowa studentów sięga po kilka preparatów poprawiających koncentrację

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia24 maja 2021 18:42

Uczniowie i studenci w czasie matur i egzaminów zbyt często sięgają po substancje stymulujące ośrodkowy układ nerwowy.

Połowa studentów sięga po kilka preparatów poprawiających koncentrację
Ponad 20 procent sięgających po energetyki doświadczyło ich przedawkowania. Fot. Shutterstock
  • Połowa studentów podczas wzmożonej nauki sięga jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację, których wspólnym składnikiem jest kofeina
  • Ponad 20 procent sięgających po „stymulanty koncentracji” doświadczyło działań niepożądanych związanych z przedawkowaniem
  • Jedynie około 15 procent studentów zna prawidłowy skład napojów energetyzujących

Substancjami o udowodnionym stymulującym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy są kofeina, tauryna, guarana, a także karnityna, które dostępne są zarówno w postaci suplementów diety, jak i produktów spożywczych. Uczniowie i studenci sięgają po nie w czasie wzmożonej nauki, szczególnie w okresie matur i sesji egzaminacyjnej.

Stres zmniejsza efektywność nauki

Stres uznawany jest za jeden z kluczowych problemów towarzyszących okresowi nauki, gdyż skutkuje zmniejszeniem jej efektywności. W momentach wzmożonego wysiłku najbardziej poszukiwane są preparaty pozwalające na szybką poprawę koncentracji, które jednocześnie pozwalają pozbyć się uczucia senności i zmęczenia.

Substancjami o udowodnionym stymulującym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) są kofeina, tauryna, guarana, a także karnityna, które dostępne są zarówno w postaci suplementów diety, jak i produktów spożywczych.

Stale rosnąca popularność preparatów, będących dodatkowym zastrzykiem energii w trudnych sytuacjach sprawia, iż na rynek wprowadzane są coraz nowsze rodzaje napojów energetyzujących i suplementów diety, które zawierają różne kombinacje tych składników.

Łatwo o przedawkowanie

Jak przestrzega mgr farmacji Marta Karkoszka, doktorantka z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, trzeba bardzo uważać w czasie przyjmowania takich stymulujących preparatów, bo pomimo powszechnego przekonania o ich bezpieczeństwie, bardzo łatwo o przedawkowanie pozornie nieszkodliwych substancji.

Dodaje: - Na podstawie badania przeprowadzonego w naszej Katedrze stwierdzono, że połowa studentów podczas wzmożonej nauki sięga jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację, których wspólnym składnikiem jest kofeina, z czego ponad 20 procent doświadczyło działań niepożądanych związanych z jej przedawkowaniem, do których zaliczyć można kołatania serca, drżenia mięśni czy utrudnione zasypianie.

Reklama ma wpływ

Głównym czynnikiem skłaniającym studentów do zakupu preparatów psychostymulujących jest szeroko rozpowszechniona reklama, która nie zawiera pełnej informacji na temat składu preparatu.

- Z przeprowadzonego badania wynika, iż jedynie około 15 procent studentów zna prawidłowy skład napojów energetyzujących, a przecież wiedza ta ma ogromne znaczenie w przypadku osób z problemami zdrowotnymi – informuje mgr Marta Karkoszka.

Jak ocenia, przeprowadzone przez Śląski Uniwersytet Medyczny badanie pozwoliło jednak stwierdzić, że studenci posiadają podstawową wiedzę na temat środków energetyzujących, ale konieczne jest stałe rozpowszechnianie informacji na temat dokładnego składu i działania stosowanych preparatów, aby poprawić bezpieczeństwo ich stosowania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum