PAP/Rynek Zdrowia | 06-12-2017 16:43

Politechnika dla chorych dzieci - mogli w szpitalu zobaczyć naukowe doświadczenia

"Bezbolesne" spotkanie z fizyką w szpitalu otrzymały w środę (6 grudnia) jako prezent od Mikołaja dzieci - pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Fot. archiwum

W ramach akcji pod hasłem "Szpitalna Politechnika" mali pacjenci jednego z największych szpitali w woj. śląskim wysłuchali wykładu pt. Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny. Dzieciom zaprezentowano widowiskowe doświadczenia m.in. z ciekłym azotem, ogniem czy plazmą.

- Zdecydowaliśmy się na udział w tym przedsięwzięciu z potrzeby serca. Cieszymy się, że w tym niezwykłym dniu możemy pokazać dzieciom fascynujący świat nauki - powiedziała PAP rzeczniczka Politechniki Częstochowskiej Izabela Walarowska.

- Oprócz tradycyjnych, drobnych upominków, oferujemy małym pacjentom coś więcej - prawdziwą naukową przygodę, która może stać się inspiracją do pogłębiania wiedzy w przyszłości. Obserwujemy, że dzieci w szpitalu najczęściej czas wolny od terapii spędzają nad urządzeniami elektronicznymi. Próbujemy zaproponować coś innego, np. akcje książkowe, to kolejna taka możliwość - powiedziała ordynator oddziału pediatrii z pododdziałem hematologii i nefrologii dziecięcej dr Małgorzata Klimza.

Również inne szpitale w woj. śląskim i współdziałające z nimi instytucje i firmy zorganizowały w środę mikołajowe wydarzenia dla swoich małych pacjentów. Działająca na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Fundacja Iskierka zaprezentowała efekty remontu, modernizacji i doposażenia Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w zabrzańskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach odwiedził metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, przedstawiając się jako reprezentant św. Mikołaja i śpiewając z dziećmi piosenki Arki Noego, z mikołajkowymi prezentami do tego szpitala zajechała też kawalkada luksusowych samochodów.

Na oddziale Okulistyki Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pojawili się wolontariusze fundacji Dr Clown, by leczyć śmiechem i rozdawać prezenty.

Anna Gumułka - PAP