Policyjny śmigłowiec Black Hawk pomógł w transporcie serca do przeszczepu

Autor: oprac. MP • Źródło: Policja, Rynek Zdrowia26 sierpnia 2021 16:35

Przeszczep serca. Policyjny śmigłowiec Black Hawk pomógł w transporcie organu z woj. kujawsko-pomorskiego do szpitala we Wrocławiu.

Policyjny śmigłowiec Black Hawk pomógł w transporcie serca do przeszczepu
Policyjny śmigłowiec pomógł przetransportować serce do przeszczepu dla pacjenta we Wrocławiu. Fot. Policja
  • Pacjent szpitala we Wrocławiu czekał na przeszczep serca. Organ należało przetransportować z województwa kujawsko-pomorskiego
  • W akcji liczyła się każda minuta. Użyto więc policyjnego śmigłowca Black Hawk, który w niecałą godzinę dotarł do Wrocławia
  • Kilka dni wcześniej w transporcie również serca i również do Wrocławia pomagali policjanci z Krapkowic, którzy pilotowali transport przez korek powstały na autostradzie

Wrocław. W szpitalu czekano na transport serca do przeszczepu. W akcji pomógł policyjny śmigłowiec

W środę (25 sierpnia) do policji wpłynęła prośba z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu o pomoc w transporcie organu do przeszczepu. 

W przypadku serca, chirurdzy od momentu jego pobrania do jego wszczepienia mają jedynie 4 godziny. Na transport przewiduje się maksymalnie 2,5 godziny. Trasa do przebycia drogą lądową z miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim - gdzie pobrano narząd - do Wrocławia to ponad 350 km. Jazda samochodem trwałaby minimum 3,5 godziny. Stąd zdecydowano się na użycie śmigłowca.

- Ponieważ na pokład w odróżnieniu od wcześniejszych lotów tego typu, oprócz serca i transplantologa, mieliśmy zabrać również zespół składający się z dwóch kardiochirurgów i dwóch pielęgniarek instrumentariuszek, zdecydowaliśmy się, że lot zostanie wykonany policyjnym Black Hawkiem wyposażonym w dodatkowy zbiornik paliwa - tłumaczył Radosław Kuropatnicki, zastępca naczelnika zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. 

I dodał: - Ta maszyna jest wystarczająco duża, aby spokojnie pomieścić wszystkich oraz posiada odpowiedni zapas paliwa, żeby wykonać przelot na tak długiej trasie na jednym tankowaniu. 

Lot wykonany był na hasło „GARDA”. Zgodnie z tą procedurą, helikopter, który zaangażowany jest w realizację zadań związanych m.in. z bezpieczeństwem powszechnym i porządkiem publicznym, ma pierwszeństwo wykonania lotu. Ostatecznie transport trwał 58 minut.

Korki na autostradzie. Policja pomogła w konwoju pojazdu transportującego organ do przeszczepu 

To kolejny transport organów do przeszczepu, w którym w tym roku wzięli udział policjanci. W ostatnią sobotę funkcjonariusze z Krapkowic pomagali w konwoju pojazdu transportującego serce przez zator na autostradzie. Również wówczas organ do pacjenta wrocławskiego szpitala dotarł na czas.

Czytaj też: W drodze na przeszczep serca utknęli w korku na A4. Policyjna eskorta 10-letniego chłopca

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum