Policjanci na nartach zadbają o bezpieczeństwo na beskidzkich stokach

Autor: Marek Szafrański - PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2017 18:11

Ok. 50 policjantów na nartach będzie patrolowało tej zimy trasy narciarskie w Beskidach. Zadbają o bezpieczeństwo na stokach. Ich działania będą miały charakter głównie prewencyjny i psychologiczny - poinformowała rzeczniczka bielskiej policji Elwira Jurasz.

Policjanci przypominają o obowiązkowym kasku ochronnym dla narciarzy poniżej 16 roku życia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W Beskidach powoli rozkręca się sezon narciarski. GOPR podało w środę, że w najbliższy weekend zjeżdżać będzie można na trasach w Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena i na Białym Krzyżu w Szczyrku, na Soszowie i Cieńkowie w Wiśle, Złotym Groniu i Zagroniu w Istebnej, na Czarnym Groniu w Rzykach i Solisku w Korbielowie.

- Wraz z rozpoczęciem sezonu narciarskiego służba pełniona będzie w weekendy na kilkunastu stacjach narciarskich, m.in. w Szczyrku, Korbielowie, Wiśle, Ustroniu i Międzybrodziu Żywieckim. W czasie ferii, czyli od 15 stycznia, służba będzie wzmocniona i pełniona codziennie - podała Elwira Jurasz.

Dwuosobowe patrole będą miały za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i porządek na stokach. Policjanci natychmiast zareagują, gdy dojdzie do wykroczenia lub przestępstwa. Pijani narciarze mogą się spodziewać, że zostaną sprowadzeni na dół, a jeżeli swoim zachowaniem będą stwarzali zagrożenie, trafią do izby wytrzeźwień. Na stokach policjanci będą ściśle współpracowali z GOPR i - jeśli zajdzie taka potrzeba - wezmą udział w akcji ratowniczej.

Jurasz zaapelowała też do miłośników nart czy snowboardu, by dbali o bezpieczeństwo na stokach. - Warto używać jaskrawych ubrań, najlepiej wyposażonych w elementy odblaskowe, a także zabierać ze sobą dokumenty oraz oznaczenia wskazujące na grupę krwi lub przewlekłe choroby, jak cukrzyca, czy epilepsja - wskazywała.

Należy też pamiętać o kasku ochronnym dla narciarzy poniżej 16 roku życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum